more_horiz

Prof. Waldemar Paruch: PO wypisała się z tradycji niepodległościowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 11:40
Wniosek najważniejszy jest taki, że Platforma Obywatelska nie ma kompletnie żadnego pomysłu, jak się wpisać w ten dzień, w tradycję historyczną Polski. Wypisała się sama z tradycji niepodległościowej. Żadnych uroczystości istotnych to ugrupowanie nie zorganizowało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog z UKSW, o obchodach Święta Niepodległości.

W czwartek, w związku z Narodowym Świętem Niepodległości, jak co roku od 12 lat przez Warszawę przeszedł Marsz Niepodległości. Według społecznych organizatorów wydarzenia ulicami stolicy przeszło aż 150 tys. osób. O uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch.

MN PAP-1200.jpg
"Największym przegranym jest Rafał Trzaskowski". Mariusz Gierej o Marszu Niepodległości

Gość PR24 zauważył, że Rafał Trzaskowski "został ograny" przez władze państwowe, które nadały Marszowi Niepodległości charakter uroczystości formalnej. Jak stwierdził, prezydent Warszawy został całkowicie skompromitowany przede wszystkim przez to, że na Marszu Niepodległości nie wydarzyło się nic, przed czym przestrzegał. Poza tym - mówił prof. Waldemar Paruch - skompromitowały się polskie sądy, które w dwóch instancjach stwierdziły, całkowicie wbrew faktom, że Marsz Niepodległości nie odbył się w zeszłym roku i nie odbędzie się też w tym.

Jednak - na co zwrócił uwagę prof. Paruch - najistotniejszy jest szerszy kontekst uroczystości, które miały miejsce 11 listopada. Bo to były państwowe uroczystości na placu Piłsudskiego, był to Marsz Niepodległości, ale były też obchody tzw. krakowskie, tradycyjnie organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Wreszcie także Lewica ma swoje uroczystości, składa wieńce pod pomnikami lewicowych liderów politycznych okresu międzywojnia.

Czytaj również:

- Wniosek najważniejszy jest taki, że Platforma Obywatelska nie ma kompletnie żadnego pomysłu, jak się wpisać w ten dzień, w tradycję historyczną Polski. I to nie tylko, kiedy jest w opozycji, bo to najostrzej widzimy, ale także wtedy, kiedy sprawowała władzę. Bo do końca chyba symbolem rządów PO pozostanie - wprawdzie z okazji innej rocznicy historycznej - marsz słynnego czekoladowego orła z fioletowymi balonikami, z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele - mówił prof. Waldemar Paruch.

- Platforma nie wie, jak się w tym dniu odnaleźć. Wypisała się sama z tradycji niepodległościowej. Żadnych istotnych uroczystości to ugrupowanie nigdzie nie zorganizowało. Nie bardzo ma się ono gdzie pojawić w tej przestrzeni. To jest problem dla tej formacji, bo to ją pozycjonuje poza tradycją polską - dodał politolog.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:36 PR24_mp3 2021_11_12-07-51-11_Paruch.mp3 Prof. Waldemar Paruch o Święcie Niepodległości ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Waldemar Paruch (politolog, UMCS)
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 07.51

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także