more_horiz

"Prezydent postanowił być mediatorem". Ryszard Proksa o nowym systemie wynagradzania nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:30
- Nasza ostra reakcja wynika z tego, że pod dwóch latach porozumienie nadal nie zostało zrealizowane. Pan prezydent postanowił być mediatorem w rozmowach między nami a rządem - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Proksa, szef oświatowej Solidarności.
Szef oświatowej Solidarności zaznaczył, że rząd i związek wyraziły chęć realizacji porozumienia z 2019 roku.
Szef oświatowej Solidarności zaznaczył, że rząd i związek wyraziły chęć realizacji porozumienia z 2019 roku.Foto: PAP/Tomasz Gzell

We wtorek 23 listopada odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli Solidarności z rządem. Pierwsze miało miejsce 15 listopada. Obie strony wyraziły wówczas wolę realizacji porozumienia zawartego w 2019 roku. Dotyczy ono nowego systemu wynagradzania nauczycieli.

pap czarnek piontkowski 1200.jpg
Historia i teraźniejszość. Od 1 września przyszłego roku nowy przedmiot w szkołach

Porozumienie ws. wynagrodzenia nauczycieli

Ryszard Proksa podkreślił, że ostatnie spotkanie daje nadzieję na realizację porozumienia. Związkowiec zaznacza jednak, że nauczyciele czekają na nie już dwa lata. - Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim i obie strony wyraziły wolę zrealizowania podpisanego dwa lata temu porozumienia. Dotyczy ono szczególnie nowego systemu wynagradzania nauczycieli. Opracowaliśmy go już w 2017 roku - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że przedstawiciele oświaty zaczęli tracić cierpliwość, ponieważ nie było widać chęci na realizację poprzednich postanowień. Z tego powodu do negocjacji włączył się Andrzej Duda. - Nasza ostra reakcja wynika z tego, że pod dwóch latach porozumienie nadal nie zostało zrealizowane. Pan prezydent postanowił być mediatorem w rozmowach między nami a rządem. Jutro pierwsze takie robocze spotkanie - powiedział Ryszard Proksa.

- Mam nadzieję, że jutro dojdzie do merytorycznej rozmowy. Trudno nam przewidzieć zachowanie strony rządowej. Ponownie przedłożyliśmy w MEiN nasz projekt. Leży on już tam dwa miesiące i zobaczymy, jakie będą reakcje - dodał.

Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
05:33 PR24_mp3 2021_11_22-14-34-58.mp3 Ryszard Proksa o spotkaniu ws. nowego systemu wynagradzania nauczycieli ("Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Ryszard Proksa (szef oświatowej Solidarności)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 14:34

dz

Zobacz także

Zobacz także