more_horiz

"Ważny element budowania ofensywy dyplomatycznej Polski". Dr Popławski o szczycie Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:05
- Całe spotkanie działo się w kontekście bardzo konkretnej oferty prezydenta Czech, który zaoferował pomoc czeskich żołnierzy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Konrad Popławski (OSW).
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie.
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Foto: PAP/Leszek Szymański

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają w Budapeszcie o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Przed wylotem do stolicy Węgier szef ustępującego czeskiego rządu Andrej Babisz zapewnił, że jego kraj jest gotowy udzielić Polsce wsparcia. To kolejne w ostatnich dniach konsultacje polskiego premiera z przywódcami krajów Unii Europejskiej w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. W niedzielę Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierami Estonii, Litwy i Łotwy.

Na antenie Polskiego Radia 24 szczyt ocenił dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak wskazał, "na pewno jest to ważny element budowania ofensywy dyplomatycznej Polski".

Posłuchaj
13:19 PR24_mp3 2021_11_23-15-15-28.mp3 Dr Konrad Popławski: spotkanie Grupy Wyszehradzkiej odbyło się w kontekście konkretnej oferty (Polskie Radio 24)

- Zwróćmy uwagę, że całe spotkanie działo się w kontekście bardzo konkretnej oferty prezydenta Czech, który zaoferował pomoc czeskich żołnierzy - podkreślił.

Jak dodał, "oświadczenia rzeczywiście brzmią całkiem podobnie". - Zobaczymy jednak, jakie sformułowania znajdą się w jego szczegółach, czy znajdzie się tam potępienie nie tylko Białorusi, ale też Rosji - wskazał. - Tego jestem tak naprawdę najbardziej ciekawy - zaznaczył.

Jak podkreślił rozmówca, "Białoruś, która jest tutaj takim pomagierem Rosji, jednak przekracza pewne granice i to naprawdę jest kryzys, który może się przerodzić w coś poważniejszego".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Konrad Popławski (OSW)

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 15.09


ZOBACZ TAKŻE: Zbigniew Rau o kryzysie na wschodniej granicy

jb

Zobacz także

Zobacz także