Nowy niemiecki rząd chce federalizacji UE. Józef Orzeł: nie wiemy, jak bardzo chce, ale trzeba uważać

2021-12-08, 15:25

Nowy niemiecki rząd chce federalizacji UE. Józef Orzeł: nie wiemy, jak bardzo chce, ale trzeba uważać
Józef Orzeł. Foto: PR24

- Sprawa federalizacji Unii Europejskiej, znajdująca się w dokumencie nowej koalicji rządzącej w Niemczech, może nie mieć znaczenia, ale trzeba uważać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Józef Orzeł, szef Klubu Ronina, analityk, polityk. 

Paryż, Bruksela, Warszawa - to te europejskie stolice będą celami pierwszych podróży nowego kanclerza Niemiec. Olaf Scholz przyleci do Warszawy w niedzielę (12.12) po godz. 17.00. Towarzyszyć mu będzie minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni).

- Sprawa federalizacji Unii Europejskiej, o której tak dużo się mówi, mieści się na 133. stronie 170-stronicowego dokumentu nowej koalicji rządzącej w Niemczech i analitycy mówią, że to może oznaczać, iż powyższa sprawa nie jest aż tak ważna dla nowego rządu w Berlinie - komentował gość PR24.

"Francja przeciwna"

Dodał, że inna część komentatorów uważa, iż zapis dotyczący federalizacji jest wyłącznie zapisem istniejącym na papierze i jest nierealny między innymi dlatego, że potrzebna by była w tej sprawie jednomyślność, tymczasem przeciwna jest temu Francja, która opowiada się wprawdzie za integracją Europy, ale nie za tworzeniem jednego państwa.

- Często jednak zdarzało się tak, że np. Komisja Europejska wyznaczała jakiś cel, który uznawano za kompletnie nierealny, choć uzasadniony politycznie w danym momencie. Później okazywało się, że Unia idzie w tym kierunku. Trzeba więc uważać, bo może i nie da się z Unii zrobić jednego państwa, ale być może wybuchnie nowy spór na tym tle i problemem będzie on i układ sił w tej sprawie, a nie cel - podkreślił dr Józef Orzeł.

Czytaj także:

W umowie koalicyjnej partii tworzących nowy rząd - SPD, Zielonych i FDP - podkreślono wagę stosunków z Francją. W części zatytułowanej "Partnerzy europejscy" czytamy: "Kierujemy się silnym partnerstwem francusko-niemieckim, które tchnie życie w traktat z Akwizgranu i we Francusko-Niemieckie Zgromadzenie Parlamentarne, np. poprzez nowy dialog strategiczny". Następnie koalicjanci zauważają: "Ponadto realizujemy konkretne projekty w ramach rozszerzonych formatów, takich jak Trójkąt Weimarski (Niemcy, Francja i Polska - red.). Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń".

Posłuchaj

- Może nie da się z UE zrobić jednego państwa, ale być może wybuchnie nowy spór na tym tle - mówił w PR24 J. Orzeł ("Gość PR24") 26:18
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Józef Orzeł (szef Klubu Ronina, analityk polityk)

Data emisji: 08.12.2021

Godzina: 14:32

Polecane

Wróć do strony głównej