more_horiz

Unijny szczyt bez konkluzji ws. energetyki. Zalewska: system ETS dotkliwy dla całej UE

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:00
- Ceny energii przekładają się na ceny wszystkich towarów i usług (…). Po raz pierwszy polityka klimatyczna UE dotyka wprost każdego Europejczyka - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości komentując, posiedzenie Rady Europejskiej, które dotyczyło m.in. handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. 
Skandal z udziałem sędziów TSUE. Anna Zalewska w PR24: każdy z nas będzie żądał wyjaśnień od KE, Trybunału i RE
Skandal z udziałem sędziów TSUE. Anna Zalewska w PR24: każdy z nas będzie żądał wyjaśnień od KE, Trybunału i REFoto: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Unijny szczyt nie przyniósł rozstrzygnięcia w sprawie energetyki. Brak porozumienia na posiedzeniu Rady Europejskiej dotyczył kwestii reformy systemu handlu emisjami CO2 oraz zielonego finansowania, czyli tak zwanej unijnej taksonomii. Polska domaga się, by do tego systemu włączono zarówno energetykę jądrową, jak i gazową.

"ETS odpowiada za ceny energii w całej Unii Europejskiej"

Anna Zalewska komentowała dyskusję o prawach do emisji CO2. - Po raz pierwszy w całej UE wszyscy usłyszeli o ETS. To właśnie system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla odpowiada za ceny energii w całej Unii Europejskiej. Przed pandemią cena za tonę emisji wynosiła 16 euro, teraz jest to powyżej 90 euro - zauważyła i zwracała uwagę, że ceny energii przekładają się na ceny wszystkich towarów i usług. Jak podkreślała, ważnym powodem wzrostu cen energii jest też kontekst budowy gazociągu Nord Stream 2 i związany z nim szantaż energetyczny Rosji.

"Spekulacyjny, złodziejski rynek handlu ETS"

- System ETS jest dotkliwy da całej UE, dotyczy nie tylko firm produkujących energię. Mamy spekulacyjny, złodziejski rynek, który powoduje, że odbywają się absolutnie nieprawdopodobne transakcje. To jest nieracjonalne. Premier Morawiecki prosił o to, by powołać zespół monitorujący, który potrafiłby zapanować nad cenami ETS - dodała.

Jak zauważyła gość audycji, polski rząd reaguje na inflację. - Powinno więcej się mówić, jak wygląda tarcza antyinflacyjna, jak będzie się wspierać tych, którzy są zagrożeni ubóstwem energetycznym - mówiła Anna Zalewska.

Posłuchaj
21:33 PR24_mp3 2021_12_17-15-07-58.mp3 Anna Zalewska o handlu prawami do emisji dwutlenku węgla (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że niemożliwa była akceptacja wniosków ze szczytu dotyczących kwestii energetycznych. Unijny szczyt zakończył się bez przyjęcia konkluzji w tej sprawie. Powodem były rozbieżności co do źródeł wzrostu cen energii.

"Nie mogliśmy przyjąć wniosków, które byłyby puste. Tak miałkie i mizerne zapisy to nie jest coś, na co Polska mogła się zgodzić" - tłumaczył szef rządu. Polska jest w grupie krajów, które chciały wpisania do konkluzji reformy systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość audycji: Anna Zalewska 

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 15.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także