more_horiz

System Pegasus i sprawa Giertycha. Gmyz: nie po to się podejmuje tajne działania, żeby zawiadamiać delikwenta

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 11:10
- To, że Roman Giertych pisze na Twitterze, że nikt go o takiej zgodzie nie poinformował, to jest śmiech na sali. Nie po to się podejmuje tajne działania operacyjne, żeby zawiadamiać delikwenta, że założono mu podsłuch - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz z TVP. Jak podkreślił "to nie miałoby sensu".
Cezary Gmyz zaznaczył, że nie ma zakazu stosowania takich środków wobec zwykłych przestępców
Cezary Gmyz zaznaczył, że "nie ma zakazu stosowania takich środków wobec »zwykłych« przestępców"Foto: PR24/MS

Amerykańska agencja prasowa Associated Press podała, że działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab poinformowała w czwartek, że senator KO Krzysztof Brejza był w 2019 roku inwigilowany za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Według Citizen Lab do telefonu Brejzy włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Wcześniej Citizen Lab informowała, że inwigilowani przy pomocy Pegasusa mieli być także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Cezary Gmyz, odnosząc się do sprawy, powiedział, że "w stosunku do osób, które są podejrzewane o popełnienie przestępstw, dopuszczalne jest stosowanie środków operacyjnych za zgodą - w tym przypadku - Sądu Okręgowego w Warszawie". - Z moich informacji wynika, że taka zgoda w toku prowadzenia operacji przez Centralne Biuro Antykorupcyjne została przez sąd wyrażona - mówił.

"To nie miałoby sensu"

- To, że Roman Giertych pisze na Twitterze, że nikt go o takiej zgodzie nie poinformował, to jest śmiech na sali. Nie po to się podejmuje tajne działania operacyjne, żeby zawiadamiać delikwenta, że założono mu podsłuch - zaznaczył publicysta. Jak podkreślił gość PR24 "to nie miałoby sensu".

Jak wskazał Cezary Gmyz, informacją nieprawdziwą było też stwierdzenie, że "tego typu środki można wykorzystywać tylko i wyłącznie przeciwko terrorystom". - To jest narzędzie, które stosują służby specjalne na całym świecie, i owszem, używa się go przeciwko osobom, które podejmują działalność terrorystyczną, ale mimo wszystko rzeczą oczywistą jest, że nie ma zakazu stosowania takich środków wobec "zwykłych" przestępców - wyjaśnił Cezary Gmyz.  

Posłuchaj
20:18 cezaryy.mp3 Cezary Gmyz o podsłuchiwaniu Romana Giertycha ("Temat dnia/ Gość PR24") 

Czytaj również:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń 

Gość: Cezary Gmyz (TVP)

Data emisji: 27.12.2021

Godzina emisji: 10.09

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także