more_horiz

Zaszczepienia a zgony na koronawirusa. Dr Kucharczyk: widać korelacje

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:50
- Na różne mutacje koronawirusa działają szczepionki, które mamy obecnie, nie wydaje się, by kolejne były potrzebne. Trzeba korzystać z tej wiedzy, którą mamy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kucharczyk, biotechnolog.
Dr K. Kucharczyk: widać korelacje jeśli chodzi o stopień zaszczepienia społeczeństwa i liczbę zgonów na COVID-19
Dr K. Kucharczyk: widać korelacje jeśli chodzi o stopień zaszczepienia społeczeństwa i liczbę zgonów na COVID-19Foto: 89stocker/shutterstock

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że rząd już miesiąc temu zareagował na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa Omikron, wprowadzając alertowy pakiet obostrzeń, a potem zaostrzając restrykcje w połowie tego miesiąca. Szef resortu zdrowia przypomniał, że wprowadzono też ograniczenie nauki stacjonarnej na 3 tygodnie.

- Ten wariant pierwotny, który pojawił się dwa lata temu, już dawno nie istnieje, wyparły go kolejne warianty. To wypieranie czy dominowanie wśród ludzi kolejnych wariantów, to są mutacje, które przypadkowo pojawiają się w czasie replikacji genomu wirusa, u każdego z nas w trakcie zakażenia pojawia się wiele wariantów, z których przeżywa kilka - powiedział biotechnolog.

Korzystać z wiedzy

Dodał, że przebieg epidemii koronawirusa, jeśli chodzi o dynamikę, ma różny charakter w różnych krajach, widać też korelacje, jeśli chodzi o stopień zaszczepienia społeczeństwa i liczbę zgonów. - Czym mniej zaszczepionych tym więcej zgonów, ale wiedza na temat wirusa jest na tyle ugruntowana, że można z niej korzystać - przypomniał dr Krzysztof Kucharczyk.

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono w Polsce 14 tysięcy 325 zakażeń koronawirusem. Od wczoraj zmarło 709 zakażonych osób. Z powodu COVID-19 zmarło 200 osób, natomiast 509 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Posłuchaj
24:59 PR24_mp3 2021_12_30-15-33-19.mp3 Dr K. Kucharczyk: widać korelacje, jeśli chodzi o stopień zaszczepienia społeczeństwa i liczbę zgonów na COVID-19 ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Krzysztof Kucharczyk, biotechnolog

Data emisji: 30.12.2021

Godzina: 15:33 

Zobacz także

Zobacz także