more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki zachęca do szczepień. "To najlepszy prezent na nowy rok"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 15:55
- Mamy tarczę, która broni nas przed koronawirusem. Tą tarczą są szczepionki. Aby przerwać ten obłędny łańcuch zakażeń trzeba się szczepić i myślę, że to jest najlepsze, co możemy sobie zafundować. To najlepszy prezent na rok 2022 - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył też kondolencje wszystkim, którzy stracili bliskich w wyniku epidemii COVID-19.
trzeba się szczepić, aby przerwać ten obłędny łańcuch zakażeń
trzeba się szczepić, aby przerwać ten obłędny łańcuch zakażeńFoto: Shutterstock/insta_photos

Premier odniósł się w trakcie konferencji w Słostowicach w Łódzkiem, podczas otwarcia odcinka autostrady A2, do licznych zakażeń i zgonów na koronawirusa. - Dzisiaj, wczoraj, ogromnie smutne liczby, około 800 zgonów - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki złożył kondolencje wszystkim, którzy stracili bliskich w epidemii koronawirusa. - Chcę przekazać wyrazy współczucia wszystkim rodzinom, bliskim, którzy stracili swoich najbliższych. Ta pandemia dotyka wszystkie kraje, ale kraje europejskie dotyka bardzo, bardzo mocno - dodał.

"Mamy tarczę, która broni nas przed koronawirusem"

Staramy się znaleźć odpowiednie instrumenty, instrumenty o charakterze obostrzeń, pewnych rygorów, które minimalizują straty na zdrowiu i życiu wśród Polaków. Jednocześnie jestem przekonany, że mamy tarczę, która w najlepszy możliwy sposób broni nas przed koronawirusem, broni przed tymi strasznymi zgonami - dodał Mateusz Morawiecki.

Jak ocenił, "tą tarczą są szczepionki, tą tarczą jest proces szczepień, system szczepień, który działa bardzo dobrze, trzeba z niego tylko skorzystać".

- Dziękuję wszystkim, także rodzicom, którzy zdecydowali się na zaszczepienie swoich młodszych dzieci - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Aby przerwać ten obłędny łańcuch zakażeń trzeba się szczepić i myślę, że to jest najlepsze, co możemy sobie zafundować, najlepszy prezent na rok 2022 - podkreślił.

Rekordowe statystyki zgonów 

W ciągu ostatniej doby badania potwierdziły 14 325 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 709 osób. Najwięcej nowych przypadków pochodzi z województwa śląskiego (2024) i mazowieckiego (1884), najmniej - z podlaskiego (169).

Spośród 709 zgonów związanych z COVID-19 200 było spowodowane wyłącznie zakażeniem koronawirusem, a 509 wiązało się z połączeniem COVID-19 i chorób współistniejących.

Posłuchaj
00:21 11478083_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: mamy tarczę, która broni nas przed koronawirusem. Tą tarczą są szczepionki (IAR)

- Z ponad tych 700 zgonów ponad 500 to są osoby niezaszczepione, w pozostałej części, chodzi mniej więcej o 70 procent, to są osoby obciążone wielochorobowością. Puenta jest taka (...): osoby zaszczepione są chronione 60-krotnie bardziej niż osoby niezaszczepione - zwrócił uwagę minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 094 608 zakażeń. Zmarło 96 415 osób z COVID-19. MZ poinformowało też, że wyzdrowiało dotąd 3 614 290 zakażonych.

W Polsce wykonano dotychczas 46 792 705 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 21 020 631 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów).

Czytaj również:

Zobacz także: wiceszef MZ Waldemar Kraska w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem