more_horiz

"Jeden z możliwych scenariuszy". Dr Maksymowicz o przewidywaniach WHO dot. pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 11:05
- Nie wiemy, w jaki sposób będzie mutował wirus. Dr Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, faktycznie powiedział, że omikron będzie końcem pandemii, ale też podkreślił wyraźnie, że on sam nie wie, jak rozwinie się sytuacja, to jest jeden z możliwych scenariuszy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia dr Stanisław Maksymowicz.
Jak rozwinie się pandemia? Dr Maksymowicz wyjaśnia
Jak rozwinie się pandemia? Dr Maksymowicz wyjaśniaFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Według informacji Ministerstwa Zdrowia "minionej doby liczba pacjentów covidowych wzrosła o 225 osób". Obecnie w szpitalach przebywa 15 029 chorych na COVID-19. Z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów zmniejszyła się o 22 osoby. Z pomocy tych urządzeń korzysta teraz 1 056 chorych. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) spodziewa się, że zakażenia wariantem omikron koronawirusa wprowadzą pandemię w Europie w jej nową fazę, a następnie być może - doprowadzą do jej końca. Kwestię strategii walki z epidemią patogenu komentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia oraz socjolog dr Stanisław Maksymowicz.

"Wróżenie z fusów" 

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że prognozy dotyczące rozwoju pandemii "niestety cały czas są wróżeniem z fusów, ponieważ nie wiemy, w jaki sposób będzie mutował wirus". - Faktycznie, dr Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, powiedział, że omikron będzie końcem pandemii, ale też podkreślił wyraźnie, że on sam nie wie, jak rozwinie się sytuacja. To jest ciągle wielka niewiadoma, tak jak mówił prof. Włodzimierz Gut, to jest jeden z możliwych scenariuszy - wskazał ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia

- Na pewno nie powinniśmy brać pod uwagę tylko tych najlepszych scenariuszy, jakim jest scenariusz dyrektora europejskiego biura WHO. Najlepiej brać pod uwagę najgorsze możliwe scenariusze, czyli fakt, że wirus będzie wciąż mutował. Wynika z tego to, że musimy się cały czas szczepić - zaznaczył dr Stanisław Maksymowicz.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
24:36 dr stanisław.mp3 Dr Stanisław Maksymowicz o epidemii koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24") 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadził: Mateusz Drozda

Gość: dr Stanisław Maksymowicz (socjolog, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Data emisji: 30.01.2022

Godz. emisji: 9.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także