more_horiz

Prof. Jabłoński: Putin chce utrwalić cele, które w dużej mierze już zyskał

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 09:35
- Putin już wiele uzyskał i jest zadowolony z tego, co ma. Cała ta operacja zwiększania zagrożenia wojną to może być maskowanie operacyjne, którego celem jest destabilizacja sytuacji na Ukrainie i w wielu krajach, które Rosja chce od siebie uzależnić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

Dziś kolejne rozmowy mające doprowadzić do złagodzenia konfliktu. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotka się w Moskwie ze swoim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Rozmowa ma dotyczyć roli Rosji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w tym sytuacji wokół Ukrainy. Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Prof. Arkadiusz Jabłoński zauważył, że prezydent Rosji już może mówić o osiągnięciu pewnego sukcesu. - Dzięki interwencji USA i Wielkiej Brytanii, obecności wojsk m.in. na polskiej granicy, Putinowi udało się znowu zakreślić granicę między strefami wpływów, która teraz jest bardzo wyraźna. W pamięci polityków oraz społeczeństw zostanie to na dłużej - zaznaczył.

Politolog zwracał także uwagę na to, że temat demokracji na Białorusi przestał być dzisiaj obecny w mediach. - Wszyscy raczej zastanawiają się, czemu posłuży Białoruś, a nie jaki będzie jej kształt polityczny. Także Ukraina wyraźnie traci swoją pozycję, to już nie tylko utrata kapitału i inwestycji, ale nawet symboliczne wycofywanie dyplomatów z Kijowa - dodał.

- Putin wrócił do gry jako wielki strateg i gracz geopolityczny, w skali, której nikt się nie spodziewał. On swoje cele w dużej mierze już uzyskał, teraz będzie chciał je utrwalić, ale i doprowadzić do sytuacji pewnej "wdzięczności wobec Putina" - zaznaczył gość audycji, przypominając, że Rosja będzie brała udział w ew. rozmowach dotyczących deeskalacji napięcia wokół Ukrainy.

Inną kwestią, jak stwierdził prof. Arkadiusz Jabłoński, jest przekaz medialny skierowany do społeczeństwa Rosji. - Pytanie, czy po przybliżeniu do granic takiej masy wojska da się tak łatwo powiedzieć "wycofujemy się", jednak koszty tego będą mniejsze niż wkroczenie na Ukrainę. Putin chce uzyskania swoich celów, a nie wojny - ocenił.

Posłuchaj
09:32 PR24 2022_02_15-07-49-07.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o konflikcie Rosja-Ukraina (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji nierozszerzania Sojuszu o Ukrainę oraz odsunięcia jego infrastruktury "od granic Rosji".

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także