more_horiz

Zuber: najbliższy okres będzie polegał na szukaniu pieniędzy, to oznacza być może wzrost podatków

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 20:50
- Ten wzrost podatków czekałby nas nawet bez pandemii koronawirusa i nawet bez wojny, bo to wszystko co działo się przed rokiem 2020 oznaczało już wtedy zwiększone wydatki - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber. 
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR24/PJ

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił szczegóły tzw. tarczy antyputinowskiej. Zakłada ona m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim. Szef rządu zapowiedział "pełną derusyfikację polskiej gospodarki". Niewykluczone, że będzie to dotyczyć także przyspieszenia budowy elektrowni atomowej w Polsce. 

- Dwucyfrową inflację mielibyśmy i tak, nawet bez wojny, a być może nawet po wprowadzeniu tarczy. Wojna przyśpieszyła natomiast dynamikę inflacji. Pamiętajmy, że wszystko zależy jeszcze od tego, jak sytuacja będzie się rozwijać, nie wiemy bowiem czy pola na Ukrainie będą obsiane, a to ona wraz z Rosją jest głównym producentem parzenicy - powiedział ekonomista.

"Wzrost podatków"

Zauważył jednocześnie, że inflacja w najbliższych miesiącach może sięgnąć w Polsce 12 procent. Istotnym elementem są też sankcje nakładane przez Zachód na Rosję za jej najazd zbrojny na Ukrainę. Gość PR24 wyraził nadzieję, że rozmowy pokojowe uda się doprowadzić do finału. Ekonomista przypomniał, że będą zwiększone wydatki na obronność.

Czytaj także:

- Najbliższy okres będzie więc polegał na szukaniu pieniędzy, to oznacza być może wzrost podatków, ale ten wzrost czekałby nas nawet bez pandemii koronawirusa i nawet bez wojny na Ukrainie, bo to wszystko co działo się przed rokiem 2020 oznaczało zwiększone wydatki, nie pokazano finasowania jednak - wyjaśnił Marek Zuber.


Posłuchaj
14:36 PR24_mp3 2022_03_19-19-06-24.mp3 Zuber: najbliższy okres będzie polegał na szukaniu pieniędzy, to oznacza być może wzrost podatków ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Marek Zuber, ekonomista

Data emisji: 19..03.2022

Godzina: 19:06 

Zobacz także

Zobacz także