more_horiz

Prof. Bernacki wyjaśnia: ukraińska matura może uprawniać do studiowania w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 17:43
- Wielu ukraińskich uczniów, którzy znajdują się na terenie Rzeczpospolitej, mogło przystępować zarówno do zajęć, jak również do matury w trybie online w systemie ukraińskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceszef MEiN. Gość PR24 wyjaśnił, że ich egzamin uprawnia do podjęcia studiów w Polsce, ale zasady rekrutacji są określane przez uczelnie wyższe.
Prof. Włodzimierz Bernacki
Prof. Włodzimierz BernackiFoto: PR24/Adam Koniecki

W środę ruszył maraton maturalny. W czwartek na maturze była matematyka na poziomie podstawowym. To jeden z czterech obowiązkowych egzaminów. W całym kraju maturę zdaje prawie 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników, a także 105 tys. osób, które nie zdały w latach ubiegłych i tych, które chcą poprawić wynik. Egzamin napisze też 41 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny. W Polskim Radiu 24 mówił o tym wiceszef MEiN prof. Włodzimierz Bernacki.

Ukraińscy uchodźcy zdają maturę zdalnie

Gość PR24 wyjaśnił, że do matury przystąpiło 41 uchodźców z Ukrainy, bo tylko tylu wyraziło taką chęć. Równocześnie - mówił - do matury przystąpiło ok. 100 osób z Ukrainy, które przebywały w Polsce wcześniej, przed wybuchem wojny, i kształciły się w polskich szkołach.

- Wielu ukraińskich uczniów, którzy znajdują się na terenie Rzeczpospolitej, mogło przystępować zarówno do zajęć, jak i (...) matury w trybie online w systemie ukraińskim. My koncentrujemy się tylko na tej - jak się okazuje - wąskiej grupie maturzystów, którzy zdecydowali się zdawać polską maturę. Zaznaczam: polską maturę, bo w tym wypadku nie ukraińską - mówił prof. Włodzimierz Bernacki.

Szansa na studia w Polsce

Wiceszef resortu edukacji wyjaśnił, że nie może podać liczby ukraińskich uczniów, którzy zdawali ukraiński odpowiednik naszej matury, bo nie ma takich danych. Podkreślił, że ministerstwa edukacji Polski i Ukrainy pozostają w kontakcie ze sobą, jednak tą kwestię nasz resort po prostu się nie zajmował.

- Natomiast podjęliśmy działania zmierzające do tego, aby uczniów doposażyć ewentualnie w sprzęt elektroniczny, umożliwiając ten kontakt. Polskie spółki skarbu państwa wsparły nas w tych działaniach. Tak że możliwości formalno-prawne istnieją, my staramy się też zapewnić te warunki czysto techniczne, aby tak matura, jak również zajęcia, które wciąż trwają, mogły być realizowane zarówno w trybie szkół funkcjonujących dla uczniów polskich, jak i dla tych uczniów ukraińskich, którzy mogą łączyć się ze swoimi szkołami na Ukrainie - wyjaśnił prof. Bernacki.

Polityk tłumaczył także, że ukraińska matura może uprawniać do podjęcia studiów na uczelniach wyższych w Polsce, jednak o szczegółach procesu rekrutacyjnego - tak jak zawsze to wyglądało - decydują same uczelnie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:46 PR24_mp3 2022_05_05-15-33-04_Bernacki.mp3 Prof. Włodzimierz Bernacki o maturze i maturzystach z Ukrainy ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także