more_horiz

Koniec stanu epidemii. Dr Maksymowicz: wirus z nami jest i będzie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 09:53
- Takie posunięcie, żeby trochę luzować, jest chyba pójściem za ciosem. Trudno sobie wyobrazić, żeby Polacy w tej chwili byli w stanie nosić maseczkę na dworze czy się jakoś bardzo od siebie izolować - mówił w Polskim Radiu dr Stanisław Maksymowicz, socjolog i ekspert ds. zdrowia publicznego Nowej Konfederacji.
Dr Stanisław Maksymowicz stwierdził w PR24, że koronawirus z nami pozostanie, zapewne jako choroba endemiczna
Dr Stanisław Maksymowicz stwierdził w PR24, że koronawirus z nami pozostanie, zapewne jako choroba endemicznaFoto: Cryptographer/Shutterstock

16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce, zastępuje go stan zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie opublikowanego w Dzienniku Ustaw. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat dr Stanisław Maksymowicz, socjolog.

"Koronawirus z nami pozostanie"

Gość PR24 zauważył, że "wirusy nie czytają portali informacyjnych", więc data przejścia ze stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego nie wprowadzi zmian w zachorowalności czy zagrożeniu samym wirusem. Jednak przyznał, że koronawirus SARS-CoV-2 z pewnością obecnie trochę odpuścił.

- Kiedy patrzymy na ogólne dane, to mamy do czynienia faktycznie z takim odejściem od pandemii w stronę modelu, w którym ten wirus po prostu z nami będzie - jest i będzie. Więc takie posunięcie, żeby trochę luzować, jest chyba pójściem za ciosem. Trudno sobie wyobrazić, żeby Polacy w tej chwili byli w stanie nosić maseczkę na dworze czy się jakoś bardzo od siebie izolować. Chyba nie było tutaj wyjścia - mówił dr Stanisław Maksymowicz.

"Zdrowie jako bardzo niska polityka"

Dodał jednak, że "zamykanie oczu i udawanie, że problemu nie ma", też jest nieco zaskakujące i nie do końca zrozumiałe, bo ciągle jeszcze kolejne osoby umierają w Polsce z powodu COVID-19. - Tych przypadków może nie jest bardzo wiele, ale każdy przypadek jest przecież bardzo konkretnym, rodzinnym dramatem - zaznaczył.

Dr Stanisław Maksymowicz zwrócił uwagę na problem poruszony w audycji, że "geopolityka kończy pandemie i je zaczyna". Przyznał, że to prawda i jest to sytuacja problematyczna na świecie. Jak wyjaśnił, "zdrowie zawsze było traktowane jako bardzo niska polityka". Wyjaśnił, że to oznacza, że "zdrowie jest pewnym narzędziem" w działaniach politycznych.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:22 PR24_mp3 2022_05_15-09-06-52_Maksymowicz.mp3 Dr Stanisław Maksymowicz o końcu stanu epidemii w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: dr Stanisław Maksymowicz (ekspert ds. zdrowia publicznego Nowej Konfederacji, socjolog)
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 09.06

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także