more_horiz

"To jedno z poważniejszych wyzwań". Ekspert PISM o problemie transportu zboża z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 16:06
- Problemy ze zbożem to jedno z poważniejszych wyzwań, które do tej pory było przyćmiewane działaniami wojennymi. W najbliższej perspektywie brak zboża może być dużym problemem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Kinga Dudzińska powiedziała, że problem związany ze zbożem jest jednym z poważniejszych
Kinga Dudzińska powiedziała, że problem związany ze zbożem jest jednym z poważniejszychFoto: Shutterstock/Elena Larina

Ukraina jest gotowa stworzyć warunki do wznowienia eksportu z portu w Odessie - zapowiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Dodał, że Kijów wspólnie z ONZ i partnerami szuka rozwiązania, aby Rosja nie mogła wykorzystać tego do ataku na Odessę. Moskwa zaproponowała transport zboża drogą lądową, najlepiej przez Białoruś. Uzależniła to także od zdjęcia sankcji.

Polityka Rosji

Kinga Dudzińska podkreśliła, że propozycje Władimira Putina są próbą wykorzystania sytuacji. - Rozwiązania proponowane przez Władimira Putina brałabym w cudzysłów. Jest to przykład tego w jaki sposób Rosjanie próbują rozgrywać sytuację. Warto zauważyć, że do takiej propozycji doszło kiedy UE negocjowała kolejny pakiet sankcji - zaznaczyła.

- Problemy ze zbożem to jedno z poważniejszych wyzwań, które do tej pory było przyćmiewane działaniami wojennymi. W najbliższej perspektywie brak zboża może być dużym problemem - dodała.

Gość Polskiego Radia 24 odniosła się także do możliwego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Zdaniem Kingi Dudzińskiej nie będzie to łatwy proces. - Państwa bałtyckie popierają przyspieszony proces akcesyjny Ukrainy do UE. Niestety w praktyce wygląda to inaczej. Można spodziewać się woli politycznej i przyspieszenia na pierwszym etapie, ale na pewno nie będzie to łatwa droga - oceniła.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:21 PR24_mp3 2022_06_05-15-33-41.mp3 Kinga Dudzińska o sytuacji międzynarodowej (Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Kinga Dudzińska (PISM)

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 15.33

dz

Zobacz także

Zobacz także