more_horiz

Zakup drewna na opał od Lasów Państwowych. Wiceminister środowiska odpiera zarzuty opozycji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 14:55
- Lasy Państwowe uruchomiły specjalną pulę drewna, która jest przeznaczona jako materiał opałowy - przypomniał w Polskim Radiu 24 wiceminister środowiska Edward Siarka.
Edward Siarka przypomniał o funkcjonującym systemie zakupu drewna opałowego od Lasów Państwowych
Edward Siarka przypomniał o funkcjonującym systemie zakupu drewna opałowego od Lasów PaństwowychFoto: Shutterstock/Krasula

Na wniosek minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez odbiorców indywidualnych, drzewa do celów opałowych. Za każde drzewo wywiezione z lasu zapłacimy ok. 300 zł za metr sześcienny. Dyrekcja GLP przygotowała wytyczne w tej sprawie. Lasy Państwowe chcą przeznaczyć kiepskiej jakości drewno przemysłowe do sprzedaży na opał. Jednak będą to ilości mocno ograniczone i tylko dla mieszkańców wsi i małych miasteczek. To odpowiedź na wzrost cen energii oraz kilkukrotny wzrost cen materiałów opałowych w tym węgla i ekogroszku. To także sposób ministerstwa i Lasów Państwowych na walkę z inflacją i przeciwdziałanie rosnącym cenom energii.

Opozycja szydzi z rządu, że w odpowiedzi na kryzys PiS przygotował "program chrust plus", ułatwiając Polakom zbieranie konarów i gałęzi w lasach. Lasy Państwowe tłumaczą jednak, że "tak jest od dziesięcioleci", a za drewno należy leśnikowi zapłacić.

Do zarzutów opozycji odniósł się wiceszef resortu klimatu i środowiska Edward Siarka. - Wydawało się, że zupełnie oczywista sprawa, która funkcjonuje od wielu lat w naszym kraju w ramach Lasów Państwowych i lokalnej społeczności, nagle wywołuje dyskusję, która jest czysto polityczna, a nie merytoryczna - zauważył. - Mieszkańcy mają możliwość nabycia materiału drzewnego na terenie danego nadleśnictwa w ramach tzw. samowyrobu - przypomniał Siarka.

Czytaj także:

Czym palimy w domach?

Gość audycji przypomniał także o konieczności zgłoszenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to wymóg nałożony przez Unię Europejską związany z walką ze smogiem. - W ramach tego programu zbieramy dane m.in. o liczbie palenisk, w których wykorzystywane jest drewno. Z najnowszych danych wynika, że w Polsce używanych jest 1,2 mln takich palenisk. Do tego jest ponad 300 tys. tzw. pieco-kuchni - podał wiceminister.

Przypomniał przy tym, że Komisja Europejska traktuje drewno jako surowiec zeroemisyjny. - Dlaczego nie mielibyśmy korzystać z własnego i ekologicznego surowca? - pytał i przypomniał sytuację, która miała miejsce na Ukrainie po wybuchu wojny, gdy część domów ogrzewana była kominkami na opał drzewny jako alternatywnym źródłem ogrzewania.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
22:24 PR24_mp3_20220608140652_Edward_Siarka.mp3 Edward Siarka o zakupie drewna z lasu (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Edward Siarka (Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

Data emisji: 08.06.2022

Godzina emisji: 14.06

st

Zobacz także

Zobacz także