Maria Libura: świadomość społeczna dot. pomocy "trudnym dzieciom", jest zdumiewająco niska
- Obecnie w naszym kraju przetacza się dyskusja wokół ujawnionych przypadków stosowania przemocy wobec dzieci z niepełnosprawnościami - zwróciła uwagę Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ekspert ds. zdrowia skomentowała w ten sposób doniesienia z Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, gdzie siostry zakonne od lat miały dopuszczać się znęcania nad niepełnosprawnymi podopiecznymi.
2022-06-16, 11:57
Według Emersona (1995) zachowania trudne to "działania anormalne kulturowo, których nasilenie, częstotliwość lub czas trwania powodują niebezpieczeństwo fizyczne dla osoby angażującej się w dane zachowanie, lub osób postronnych, a także zachowania, które w znacznym stopniu ograniczają lub nawet uniemożliwiają uczenie się, codzienne funkcjonowanie oraz dostęp do miejsc użyteczności publicznej". Praca nad modyfikacją zachowań trudnych wymaga od terapeuty ciągłej weryfikacji stosowanych metod, poszukiwania różnych rozwiązań.
Przemoc wobec niepełnosprawnych
Kwestię trudnych zachowań u dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami omówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - Obecnie w naszym kraju przetacza się dyskusja wokół ujawnionych przypadków stosowania przemocy wobec dzieci z niepełnosprawnościami - mówiła.
- Pojawia się pytanie, w jaki sposób jest traktowana ta bardzo szczególna grupa osób, które rodzą się z pewnymi typami zaburzeń, np. z niepełnosprawnością intelektualną, ale też dużymi problemami, jeżeli chodzi o możliwości adaptacji społecznej. To jest zdumiewające, że stan świadomości społecznej w Polsce dotyczący tego, na czym polegają tego rodzaju zaburzenia i co można zrobić, żeby łagodzić ich przebieg, jest bardzo niski - oceniła ekspert ds. zdrowia.
Horror w DPS-ie w Jordanowie
Wstrząsające zdjęcia i nagrania z tego, co działo się w jordanowskim DPS-ie ujawniła Wirtualna Polska. Zakonnice i pracownicy Domu Pomocy Społecznej mieli wiązać niepełnosprawnych podopiecznych do łóżek, zamykać w klatce, bić i zwracać się do nich wulgarnie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej. Zarzuty usłyszała już siostra Alberta oraz jej przełożona, dyrektorka Jordanowskiego DPS-u siostra Bronisława.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Ważne jest, aby nie dopytywać dziecka". Psychoterapeuta o traumie wojennej
- Media donoszą o znęcaniu się nad podopiecznymi DPS pod Krakowem. Jest reakcja RPO
- Sprawa DPS-u w Jordanowie. Wiemy, kiedy pojawią się wyniki kontroli
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Maria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
REKLAMA
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 10.33
nt
REKLAMA