more_horiz

Witold Waszczykowski: Scholz i Macron pojechali do Kijowa ratować swój wizerunek

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 19:48
- Olaf Scholz i Emmanuel Macron byli oskarżani o to, że sprzyjają Rosji. Jadąc do Kijowa chcieli zmienić ten wizerunek. Jednocześnie, zgodnie ze swoim stanowiskiem, chcieli nakłonić stronę ukraińską do ustępstw - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Witold Waszczykowski.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Włoch Mario Draghi przyjechali w czwartek do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do polityków dołączył także prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Prezydent Francji przekazał, że uzgodniono dalsze działania na rzecz pomocy Ukrainie, aby pokazać, że jest częścią rodziny europejskiej. Powiedział, że "wszyscy czterej (przywódcy - przyp. red.) popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej".

»ROSYJSKI ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

"Nakłaniali Ukrainę do ustępstw"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że prawdziwe zamiary Scholza i Macrona zdradziły media. - Napisały, że pojechali do Kijowa, aby nakłaniać Ukraińców do porozumienia się z Rosją. Tym samym początkowe zachwyty nad tą wizytą zamieniły się konfuzję. Scholz i Macron na pewno pojechali do Kijowa, by ratować swoje twarze. Byli krytykowani i oskarżani, że sprzyjają Rosji, chcieli zmienić ten wizerunek. Więcej, zgodnie ze swoim prorosyjskim nastawieniem, chcieli namówić stronę ukraińską do ustępstw - powiedział Witold Waszczykowski. 

Perspektywa dla członkostwa Ukrainy w UE jest jednak odległa. - Nie zapadły nawet ostateczne decyzje na temat przyznania statusu kandydackiego. Swoje zdanie wyraziła na razie Komisja Europejska i Rada Ambasadorów, musi to zatwierdzić Rada Europejska. Niewykluczone, że poparcie dla unijnych aspiracji Ukrainy zakomunikowane w Kijowie było warunkowe. Natomiast wszyscy mówią, że droga Ukrainy do pełnego członkostwa w UE będzie długa, potrwa nawet dekady. Istnieją jednak drogi pośrednie, w tym m.in. współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza. Należałoby otwierać wobec Ukrainy sektorowe polityki UE, dołączyć do wspólnego rynku. Norwegia i Szwajcaria nie należą do UE, ale funkcjonują na wspólnym rynku. Tak naprawdę brakuje woli politycznej, aby Ukrainę przyciągać - tłumaczył europoseł PiS. 

Dodał, że takim potęgom, jak Niemcy zależy przede wszystkim na powrocie do współpracy gospodarczej z Rosją. - Chodzi o głównie surowce energetyczne. Brutalnie to brzmi, ale Ukraina nie jest im potrzebna. Potrzebują Rosji i jej gospodarki - stwierdził Waszczykowski. 

Czytaj także:

Posłuchaj
24:02 PR24 2022_06_18-18-33-15.mp3 Witold Waszczykowski gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Wizytę w Kijowie złożył też premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Zapewnił o wsparciu Wielkiej Brytanii dla Ukrainy i podkreślił, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS)

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 18.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem