Rocznica "Procesu Szesnastu". Prof. Marek Kornat: spektakl urządzony przez Stalina

- Chodziło także o wypróbowanie przywódców zachodnich, Roosevelta i Trumana, na ile mogą jeszcze pozwolić Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk Polskiej Akademii Nauk.

2022-06-21, 14:15

Rocznica "Procesu Szesnastu". Prof. Marek Kornat: spektakl urządzony przez Stalina
Moskwa, czerwiec 1945 r. Ława oskarżenia w procesie szesnastu. Wikimedia Commons. Źr.: Agencja TASS

77 lat temu, 21 czerwca 1945 roku, w Moskwie zapadł wyrok w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, który do historii przeszedł jako "Proces Szesnastu". Wśród sądzonych byli między innymi komendant Sił Zbrojnych w Kraju generał Leopold Okulicki i przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak. W sumie sądzono 16 Polaków, stąd nazwa - "Proces Szesnastu".

Prof. Marek Kornat przypominał, że oskarżenia były sfingowane. - Proces Szesnastu to był wielki spektakl, który miał oskarżyć przywódców polskiego państwa podziemnego, także rząd polski na uchodźstwie, o zbrodnicze działania utrudniające Armii Czerwonej realizacje jej dziejowej misji, pokonanie III Rzeszy - wyjaśniał.

- Ten spektakl był Stalinowi konieczny, by pokazać światu swoiste uzasadnienie antypolskiej polityki, zmierzającej do unicestwienia państwa polskiego i uczynienia z Polski państewka wasalnego - dodał.

Historyk zaznaczył, że celem procesu było także testowanie przywódców zachodnich, Roosevelta i Trumana, na ile jeszcze mogą pozwolić Rosji. - W tym samych czasie zbiera się konferencja, która ma powołać dla Polski Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. W tym samym mieście sądzi się polskich przywódców, a w innym jego miejscu organizuje rząd "jedności", który nie miał nic wspólnego ani z polską jednością, ani z interesem narodowym Polski - mówił historyk.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Marek Kornat o "Procesie Szesnatu" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 13:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego oskarżono o przygotowywanie wraz z Niemcami ataku na Związek Radziecki. Zarzucono im też tworzenie oddziałów bojowych i grup terrorystycznych, które miały mordować przeciwników Armii Krajowej oraz radzieckich wojskowych.

Czterodniowa rozprawa przed Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego w Moskwie rozpoczęła się 18 czerwca 1945 roku. Nadano jej wielki rozgłos, co miało zdyskredytować w oczach świata legalne władze Rzeczypospolitej oraz antykomunistyczny ruch oporu w Polsce.

Wcześniej kierownictwo Polski Podziemnej zostało zaproszone do siedziby NKWD w Pruszkowie pod Warszawą na rozmowy z sowieckim generałem Iwanem Sierowem. Polacy udali się tam 27 i 28 marca 1945 roku, z gwarancją nietykalności, jednak zostali aresztowani i uwięzieni na Łubiance w Moskwie.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Marek Kornat

Data emisji: 21.06.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 13.07

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej