more_horiz

To nie koniec prac przy zaporze na granicy. Żaryn o planach na najbliższe tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 14:25
- Na granicy z Białorusią powstała zapora fizyczna, w najbliższych tygodniach będziemy ją uzupełniać systemami elektronicznymi. To spowoduje, że granica będzie bardzo szczelna - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Stanisław Żaryn: granica z Białorusią będzie bardzo szczelna
Stanisław Żaryn: granica z Białorusią będzie bardzo szczelnaFoto: Polskie Radio

W czwartek zakończyła się budowa stałej zapory na granicy z Białorusią. Budowa była konieczna w związku z hybrydowym atakiem na granicę Polski i Unii Europejskiej przeprowadzanym przy pomocy ściąganych przez Alaksandra Łukaszenkę nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i państw afrykańskich.

To nie koniec prac przy zaporze

- Na granicy z Białorusią powstała zapora fizyczna, w najbliższych tygodniach będziemy ją uzupełniać systemami elektronicznymi. To spowoduje, że granica będzie bardzo szczelna i zabezpieczona w bardzo nowoczesny sposób - podkreślił gość PR24, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

Żaryn przypomniał kontekst, w jakim powstała zapora - kryzys na granicy z Białorusią w 2021 r. - Wiemy, że destabilizacja naszej granicy, która zaczęła się ponad rok temu, to był pierwszy akord destabilizacji całej Europy Środkowo-Wschodniej. Można powiedzieć, że to było preludium do wojny, być może rodzaj testowania naszego kraju czy szerzej - Zachodu - wskazał rzecznik.

***

Zapora na granicy z Białorusią liczy 187 kilometrów. Są w niej 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tysięcy otworów dla małych gatunków oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych.

Zabezpieczenie granicy mierzy 5,5 metra wysokości. Wykonane jest z paneli stalowych i zwieńczone concertiną. Łącznie na wykonanie zapory przewidziano ponad półtora miliarda złotych, z czego około 300 milionów złotych będzie przeznaczonych na zabezpieczenie elektroniczne.

Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
05:35 _PR24_AAC 2022_07_02-13-56-00.mp3 Stanisław Żaryn o zaporze na granicy z Białorusią (Temat dnia/Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Stanisław Żaryn (rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych)

Data emisji: 02.07.2022

Godzina emisji: 14.00

kp

Zobacz także

Zobacz także