more_horiz

"Kontynuacja postanowień z 2016 roku". Macierewicz podsumowuje szczyt NATO w Madrycie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 13:56
- Szczyt w Madrycie był kontynuacją - tylko na nieporównywalnie większą skalę - szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., który zapoczątkował stałą obecność wojsk amerykańskich na flance wschodniej, zwłaszcza w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON, wiceprezes PiS. 
Antoni Macierewicz: szczyt w Madrycie był kontynuacją - tylko na nieporównywalnie większą skalę - szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.
Antoni Macierewicz: szczyt w Madrycie był kontynuacją - tylko na nieporównywalnie większą skalę - szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.Foto: PR24/Adam Koniecki

Według decyzji podjętych na szczycie NATO w Madrycie Sojusz całkowicie zmieni model obronności i odstraszania. W stolicy Hiszpanii liderzy krajów członkowskich zdecydowali o znaczącym zwiększeniu liczby żołnierzy w siłach szybkiego reagowania oraz o wysłaniu na flankę wschodnią kolejnych wojsk. Podjęto także decyzję o utworzeniu w Polsce stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA.

Lider PO Donald Tusk wyraził jednak niezadowolenie z wyników szczytu dla Polski. Ocenił, że jeżeli "to, o czym poinformowano w środę, to były wszystkie polskie postulaty", to jest tym "naprawdę zaniepokojony". Jak mówił, polskie działania w NATO są mało ambitne i mało podmiotowe; jak ocenił, obiektywnie obecnie Polska wciąż jest w gorszej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa niż pół roku temu.

"Szczyt NATO miał olbrzymie znaczenie"

Gość Polskiego Radia 24, były szef MON Antoni Macierewicz, uznał słowa lidera PO za "absurdalne". Podkreślił też, że mogą one być albo umyślnym kłamstwem, albo wynikać z całkowitej niewiedzy. Powołał się np. na zdanie eksperta, który mówił, że siły szybkiego reagowania NATO wchodzą do działania w ciągu miesiąca. - Siły te wchodzą do działania w ciągu 5 dni - wyjaśnił Macierewicz.

- Szczyt NATO w Madrycie miał olbrzymie znaczenie - ocenił, podkreślając, że jedną z kluczowych decyzji było zwiększenie sił szybkiego reagowania z 40 tys. do 300 tys.

Jak podkreślał były szef MON, "szczyt w Madrycie był kontynuacją - tylko na nieporównywalnie większą skalę - szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., który zapoczątkował stałą obecność wojsk amerykańskich na flance wschodniej, zwłaszcza w Polsce".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:57 _PR24_AAC 2022_07_02-13-05-41.mp3 Antoni Macierewicz o szczycie NATO w Madrycie (Temat dnia/Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS)
Data emisji: 02.07.2022
Godzina emisji: 13.06

kp

Zobacz także

Zobacz także