more_horiz

Konwencja PO. Prof. Reginia-Zacharski: konsolidacja aktywu partyjnego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 14:55
- Nowe były figury retoryczne, a sama treść czy propozycje były albo niezauważalne, albo - jak likwidacja konstytucyjnego urzędu - trudne. Politycznie może są to chwytliwe hasła, ale praktyka postawiłaby tu ogromne znaki zapytania - mówił o konwencji Platformy Obywatelskiej prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki).
Przewodniczący KP PO Borys Budka podczas Konwencji Przyszłości Platformy Obywatelskiej w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu w Radomiu, 2 lipca 2022 r.
Przewodniczący KP PO Borys Budka podczas "Konwencji Przyszłości" Platformy Obywatelskiej w hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu w Radomiu, 2 lipca 2022 r.Foto: PAP/Adam Kumorowicz

W sobotę przewodniczący Donald Tusk wziął udział w konwencji PO w Radomiu.

Konwencja PO miała m.in. służyć mobilizacji działaczy i sympatyków partii przed maratonem wyborczym 2023-2024, kiedy to odbędą się kolejno wybory: samorządowe i parlamentarne w przyszłym roku oraz europejskie za dwa lata.

Prof. Reginia-Zacharski, komentując konwencję PO i wypowiedzi liderów partii, stwierdził, że trudno zauważyć w nich jasne propozycje polityczne czy programowe. - Wpisywały się one w pewien ciąg wydarzeń symboliczno-retorycznych, nie dostrzegłem jednak żadnych nowości czy przełomu - ocenił.

Gość audycji przypomniał, że do wyborów jest jeszcze dużo czasu. - Ogłaszanie na początku sezonu ogórkowego przełomowych decyzji, deklaracji czy strategii wydaje się przedwczesne, najwcześniejszym czasem będzie tu jesień tego roku czy przełom zimy i wiosny przyszłego roku. Z perspektywy logiki i agendy politycznej w Polsce ten moment nie sprzyja tego typu działaniom. To pewne przymiarki do konsolidacji aktywu apartyjnego, elementy mobilizacyjne, ale raczej wewnątrz ugrupowań politycznych aniżeli przekaz skierowany na zewnątrz, do elektoratu - dodał.

Prof. Reginia-Zacharski odniósł się także do wypowiedzi Marka Belki oraz Rafała Trzaskowskiego, którzy postulują podniesienie podatków w związku z obecną sytuacją ekonomiczną. Politolog ocenił, że mówienie o podatkach tak długo przez spodziewanym przez opozycję przejęciem władzy jest zdecydowanie przedwczesne. - Plan na wypowiedź raczej był taki, że oto PiS doprowadził do sytuacji, w której każdy rozsądny rząd będzie musiał podnieść podatki i miało to obciążać konto Prawa i Sprawiedliwości, jednak przekaz chyba nie wyszedł w tym kierunku, (…) to kolejna wypowiedź, o której Marek Belka będzie chciał zapomnieć - stwierdził.

Posłuchaj

25:05 PR24_mp3 2022_07_04-13-33-32.mp3 Prof. Reginia-Zacharski o konwencji Platformy Obywatelskiej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Podczas wystąpienia lider Platformy Obywatelskiej apelował, aby nie głosować na PiS. - I zwracam się do ojców i dziadków: jeśli macie tak jak ja córkę, wnuczkę, to nie możecie na miłość Boga głosować na PiS - podkreślił Tusk. - Oni naprawdę zgotowali piekło kobietom i zgotują piekło waszym córkom i waszym wnuczkom - dodał.

W swoim wystąpieniu Rafał Trzaskowski też wypowiadał się o działaniach PiS. - To są ludzie chorzy na megalomanię. Proponują nam wielkie, fantastyczne projekty, największe lotniska na świecie, najszybsze koleje, miliony samochodów elektrycznych. Oczywiście nic z tego nie ma, natomiast my dobrze wiemy, pracując wśród ludzi, że najważniejsze są lokalne inwestycje, te za rogiem - mówił.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski

Data emisji: 4.07.2022

Godzina emisji: 13.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także