more_horiz

Krzysztof Kobyłka: powiększenie puli dodatków dla odbiorców ciepła to pozytywny ruch

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 17:20
Powiększenie puli dodatków jest pozytywnym ruchem, ponieważ zdrożał nie tylko węgiel, ale też inne surowce. Natomiast to, czego w mojej ocenie brakuje, to dokładnie zaznaczonego kryterium dochodowego - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Krzysztof Kobyłka (WiseEuropa).
Krzysztof Kobyłka: powiększenie puli dodatków dla odbiorców ciepła to pozytywny ruch
Krzysztof Kobyłka: powiększenie puli dodatków dla odbiorców ciepła to pozytywny ruchFoto: shutterstock.com/Renata Photography

- Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu dodała, że używający pellet otrzymają dopłatę w wysokości 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł.

Odnosząc się do tych zapowiedzi, ekspert Krzysztof Kobyłka (WiseEuropa) ocenił, że powiększenie puli dodatków jest pozytywnym ruchem, ponieważ zdrożał nie tylko węgiel, ale też inne surowce. - Natomiast to, czego w mojej ocenie brakuje, to dokładnie zaznaczonego kryterium dochodowego - wskazał. Dodał, że "niegospodarnym byłoby dawanie dodatków ludziom, którzy ich nie potrzebują". - Dodatkowy element, który powinien się pojawić, to kampania informacyjna dotycząca oszczędzania energii - wskazał.

Sytuacja energetyczna w Polsce

Analityk odniósł się także do raportu "Nowy paradygmat. Dlaczego energetyka potrzebuje konkurencji?", którego jest współautorem, wraz z prezesem think tanku WiseEuropa Maciejem Bukowskim. "Transformacja energetyczna i przebudowa systemu elektroenergetycznego wymagać będzie rezygnacji przez państwo z preferowania dużych, kontrolowanych podmiotów" - napisano w dokumencie.

- W Polsce przykładamy wagę do efektywności energetycznej i do odnawialnych źródeł energii. W mojej ocenie problem jest nie z kierunkiem, tylko z dynamiką tych wzrostów - u nas dzieje się to stosunkowo wolniej niż w krajach zachodnich. Więc na pewno te transformacyjne rzeczy powinny przyspieszyć - wskazał.

Zapytany o możliwe wzrosty cen ekspert wskazał, że transformacja energetyczna wiąże się z wydatkami w okresie inwestycyjnym. - Podobna sytuacja była widoczna w Niemczech, gdy dodano opłatę od odnawialnych źródeł energii do rachunku. Natomiast w długiej perspektywie to właśnie zielone źródła energii są gwarantem niskich cen energii elektrycznej. Obstawanie przy konwencjonalnych źródłach oznacza, że będziemy zależni od cen paliw, tak jak ma to miejsce w obecnym kryzysie - wyjaśnił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:30 PR24_mp3 2022_08_05-15-40-33.mp3 Ekspert Krzysztof Kobyłka: powiększenie puli dodatków dla odbiorców ciepła to pozytywny ruch ("Temat dnia/Polskie Radio 24")

* * *

Audycja: Temat dnia 

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Krzysztof Kobyłka (WiseEuropa)

Data emisji: 05.08.2022

Godzina emisji: 15.40

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także