more_horiz
Gospodarka

Tańsze paliwo na stacjach. Analitycy: to jeszcze nie koniec obniżek

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 12:00
To jeszcze nie koniec obniżek na stacjach. W kolejnych dniach zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego będą spadać, ale wyhamują prawdopodobnie obniżki cen autogazu - przewidują analitycy BM Reflex. Ropa Brent w porównaniu do notowań sprzed tygodnia spada o około 10 dolarów za baryłką i kończy tydzień na poziomie bliskim poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.
W skali tygodnia benzyny średnio taniały o 33-34 grl, olej napędowy o 30 grl i autogaz o 4 grl.
W skali tygodnia benzyny średnio taniały o 33-34 gr/l, olej napędowy o 30 gr/l i autogaz o 4 gr/l.Foto: shutterstock/ Jan van der Wolf

Analitycy wskazali, że przy dość stabilnym kursie dolara do złotego i gwałtownym spadku cen ropy i paliw gotowych, możliwe były w tym tygodniu głębokie korekty cen paliw na krajowym rynku hurtowym.

"Jednocześnie pogłębiło to skalę notowanych od kilku tygodni obniżek na stacjach. 30, 40 na nawet 50 groszy na litrze to skala obniżek w skali ostatniego tygodnia zaobserwowana na stacjach paliw" - podano.

Obawy o spowolnienie gospodarcze

Średnie ceny paliw kształtują się obecnie na poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 - 7 zł/l, bezołowiowej 98 - 7,74 zł/l, oleju napędowego 7,26 zł/l, autogazu 3,30 zł/l.

"Oznacza to, że w skali tygodnia benzyny średnio taniały o 33-34 gr/l, olej napędowy o 30 gr/l i autogaz o 4 gr/l" - poinformował Reflex.

W op[inii analityków, to jeszcze nie koniec obniżek na stacjach. A zatem w kolejnych dniach zarówno ceny benzyny i oleju napędowego będą spadać, ale wyhamują prawdopodobnie obniżki cen autogazu.Eksperci zwrócili uwagę, że na części stacji ceny benzyny kształtują się już na poziomie 6,80-6,85 zł, a oleju napędowego 7,10-7,15 zł/l. Ich zdaniem są to potencjalnie poziomy, do których niedługo mogą spaść średnie ceny w skali całego kraju.

BM Reflex zwrócił uwagę, że ropa Brent w porównaniu do notowań sprzed tygodnia spada o około 10 dolarów za baryłkę i kończy tydzień na poziomie bliskim poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Według nich głównym czynnikiem, który powoduje przecenę ropy, są silne obawy, że spowolnienie w gospodarce światowej zmniejszy popyt na energię.

OPEC+ zwiększy wydobycie

Wzrost cen benzyny do rekordowo wysokiego poziomu spowodował spadek popytu na benzynę. EIA poinformowała, że średnia czterotygodniowa konsumpcja benzyny w USA spadła do 6-miesięcznego minimum tj. 8,592 mln baryłek dziennie w ostatnim tygodniu lipca, czyli o 1 mln baryłek dziennie poniżej normy sezonowej sprzed COVID-19.


Podczas środowego spotkania padła zapowiedź OPEC+, że podniesie swój plan wydobycia ropy na wrzesień tylko o 100 tys. baryłek dziennie, czyli mniej niż na lipiec i sierpień.

Produkcja zostanie najprawdopodobniej zaspokojona przez Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

PR24.pl, PAP, DoS