more_horiz

Dokumentowanie rosyjskich zbrodni. Barbara Konarska o świadectwach zbieranych przez Centrum im. Lemkina

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 15:20
- Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina zbiera świadectwa ze wszystkich obszarów dotkniętych wojną. Ludzie chcą je składać, ponieważ nie chcą zostać przyłączeni do Rosji - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Barbara Konarska, rzecznik prasowa Instytutu Pileckiego.
Barbara Konarska opowiedziała o świadectwach zbieranych przez Centrum im. Lemkina
Barbara Konarska opowiedziała o świadectwach zbieranych przez Centrum im. LemkinaFoto: Drop of Light/Shutterstock

Kreml coraz mocniej naciska na zainstalowane przez siebie władze okupowanych terenów południowej Ukrainy, by przygotowały się do tzw. referendów w celu przyłączenia tych obszarów do Rosji - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Jak dodano, tzw. referenda mają się odbyć jeszcze w tym roku. Okupacyjne władze najprawdopodobniej wymuszają na mieszkańcach przekazywanie danych osobowych, by stworzyć rejestry głosujących - napisano.

Barbara Konarska z Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina oceniła na antenie Polskiego Radia 24, że Rosjanie mogą przeprowadzić głosowania w jedyny dostępny i skuteczny dla nich sposób. - Umówmy się, że Moskwa jest bardzo kreatywna i będzie potrafiła przeprowadzić te referenda tak, jak chce - skomentowała.

Dodała, że "tereny na których mają się odbyć głosowania, zamieszkuje ponad połowa ludności rosyjskojęzycznej". Zwróciła jednak uwagę, że "wojna pokazała, że Kreml stracił też swoich zwolenników rosyjskiego pochodzenia na terenach ukraińskich".

Dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych

Gość audycji dodała ponadto, że Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina zbiera świadectwa ludzi ze wszystkich obszarów dotkniętych wojną. - Dobrze wiemy, że ci ludzie się bardzo boją. Chcą składać te świadectwa, ponieważ nie chcą zostać przyłączeni do Rosji. Jednak z drugiej strony te tereny są tak inwigilowane, a ludzie tak zastraszeni, że może być różnie - skomentowała.

Jak dodała, "Centrum dociera zarówno do miejsc bezpośrednio dotkniętych wojną, ale też tych po drugiej stronie frontu". - Mamy swoje zespoły i swoich ludzi, którzy tam pracują i zdobywają świadectwa, których składanie jest już tak popularne, że niektórzy przekazują nam je bezpośrednio za pomocą łączenia się z nami na przykład przez platformy meetingowe - powiedziała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:02 PR24_mp3 2022_08_07-14-33-49.mp3 Barbara Konarska o działalności Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Barbara Konarska (rzecznik prasowa Instytutu Pileckiego; Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina)

Data emisji: 07.08.2022

Godzina: 14.33

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także