more_horiz

Napięcia na linii Chiny - Tajwan. Mateusz Piotrowski: konflikt teoretycznie nikomu się nie opłaca

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 15:29
- Ponieważ zbliża się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin, a Xi Jinping będzie ubiegał się o trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego, to należy się spodziewać, że reakcja Chin będzie krytycznie ostra - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), komentując trwające manewry wojsk chińskich w pobliżu Tajwanu.
Samoloty Mirage 2000-5 sił zbrojnych Tajwanu na lotnisku w Xinzhu, Tajwan, 7.08.2022 r. Chiny wysłały w niedzielę 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach Tajwanu  poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony
Samoloty Mirage 2000-5 sił zbrojnych Tajwanu na lotnisku w Xinzhu, Tajwan, 7.08.2022 r. Chiny wysłały w niedzielę 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach Tajwanu – poinformowało tajwańskie ministerstwo obronyFoto: PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. To reakcja na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko czemu Pekin stanowczo protestował.

Mateusz Piotrowski zwrócił uwagę, że to najpoważniejsze ćwiczenia, jakie Chiny prowadziły w ostatnich latach w pobliżu Tajwanu. - To nie tylko pokaz siły, Tajwan sygnalizuje, że to ćwiczenia, które przewidują scenariusz próby podjęcia inwazji na wyspę. To bardzo poważna eskalacja napięć w wymiarze militarnym poza działaniami o charakterze gospodarczym wymierzonym w Tajwan czy politycznymi wymierzonymi w Stany Zjednoczone. Wprowadzono sankcje na Nancy Pelosi i jej rodzinę (…) sankcje gospodarcze będą trudne, ale Tajwan życzył sobie tej wizyty, politycy liczyli się z kosztami, jakie mogą ponieść w związku z obecnością Pelosi na wyspie - zauważył.

- Wątpię, żeby zmierzało to w stronę faktycznego grożenia wybuchu konfliktu w Cieśninie Tajwańskiej, to teoretycznie nikomu się nie opłaca, ale przez sierpień te napięcia o charakterze militarnym będą się utrzymywać. Te o charakterze politycznym będą trwać dużo dłużej - dodał ekspert.

Posłuchaj
21:03 PR24 2022_08_08-13-08-08.mp3 Mateusz Piotrowski o relacjach Chiny - USA (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział, że Tajwan nie jest częścią Stanów Zjednoczonych, lecz należy do terytorium Chin. Reakcja szefa chińskiego MSZ jest odpowiedzią na wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA - Nancy Pelosi - w Tajpej.

Zobacz także:

Przewodnicząca Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi w środę odwiedziła Tajwan. Władze Chińskiej Republiki Ludowej odebrały tę wizytę jako prowokację i w odpowiedzi przeprowadziły na wodach wokół Tajwanu manewry z użyciem ostrej amunicji.

Pekin uznaje Tajwan za własne, zbuntowane terytorium i już w dniu przylotu Nancy Pelosi 20 chińskich samolotów naruszyło jego strefę obrony. W trakcie wizyty Nancy Pelosi przekonywała, że Ameryka nie zrezygnuje ze swoich zobowiązań na rzecz Tajwanu i popiera niezależność demokratycznego Tajpej od Pekinu.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Mateusz Piotrowski

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 13.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także