more_horiz

Druga rocznica sfałszowanych wyborów na Białorusi. Konończuk: w więzieniach jest ponad 1300 obywateli

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 12:09
- W Europie trudno dziś wskazać państwo, które miałoby równie wysoki poziom represji wymierzonych w społeczeństwo, co Białoruś - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Druga rocznica sfałszowanych wyborów na Białorusi. Konończuk: zamknięto ponad 1300 obywateli
Druga rocznica sfałszowanych wyborów na Białorusi. Konończuk: zamknięto ponad 1300 obywateliFoto: Andrei Bortnikau/Shutterstock

Minister spraw zagranicznych Zbigniewa Rau stwierdził, że "w 2020 roku Białorusi pokazali całemu światu, że chcą żyć w wolnym państwie". Na Twitterze polityk przypomniał o drugiej rocznicy wyborów prezydenckich na Białorusi, które uważane są za sfałszowane. O tej rocznicy mówił gość PR24.

Jak zauważył, z punktu widzenia sił demokratycznych oraz społeczeństwa obywatelskiego, sytuacja na Białorusi wygląda bardzo pesymistycznie. Największe protesty w historii niezależnej Białorusi, które miały miejsce po 9 sierpnia dwa lata temu, nie odniosły sukcesu, a kiedy zaczęły wygasać, władze przystąpiły do kontrataku.

"Skala represji"

- W Europie trudno dziś wskazać państwo, które miałoby równie wysoki poziom represji wymierzonych w społeczeństwo obywatelskie, co Białoruś. W więzieniach z powodów politycznych w tym kraju zamknięto ponad 1300 ludzi, to taka skala represji, jak byśmy biorąc pod uwagę liczbę ludności, mieli w Polsce osadzonych z powodów politycznych ok. 5 lub 6 tys. ludzi - powiedział Wojciech Konończuk.

Dwa lata temu, 9 sierpnia 2020 roku, na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Według oficjalnych wyników białoruski prezydent uzyskał wtedy ponad 80 procent głosów. Białoruska opozycja nie uznała wyniku głosowania, a przez kraj przetoczyła się fala protestów. Była to największa masowe demonstracje w historii Białorusi.

Władze stłumiły protesty siłą. Zginęło wówczas sześć osób, około 50 tysięcy trafiło do aresztu, a około 150 tysięcy opuściło kraj po 2020 roku. Obecnie w białoruskich więzieniach z powodów politycznych znajduje się nawet półtora tysiąca ludzi. 


Posłuchaj
24:31 _PR24_AAC 2022_08_09-10-33-23.mp3 Druga rocznica sfałszowanych wyborów na Białorusi. Konończuk: zamknięto ponad 1300 obywateli ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Wojciech Konończuk (ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 09.08.2022

Godzina: 10:33

Zobacz także

Zobacz także