more_horiz

Zastępca red. nacz. "Gazety Lubuskiej": RPO też widzi próbę tłumienia krytyki prasowej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 15:35
- Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podzielił nasze wątpliwości, które zaowocowały powiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka woj. lubuskiego Elżbiety Polak przestępstwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 z-ca red. nacz. "Gazety Lubuskiej" Marcin Kędryna.
Nie milkną echa afery w gorzowskim WORD
Nie milkną echa afery w gorzowskim WORDFoto: shutterstock.com/pryzmat

"Gazeta Lubuska" od początku czerwca opisuje sprawę mobbingu oraz domniemane molestowanie, a nawet "pracę za seks" w gorzowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wysłał pismo do marszałka województwa lubuskiego Elżbiety Polak z Platformy Obywatelskiej.

"Tłumienie krytyki prasowej"

"Władze powinny powstrzymywać się od działań mogących wywrzeć skutek w postaci tłumienia krytyki prasowej" - napisał. Jak zaznaczyła Lidia Lemaniak na łamach portalu polskatimes.pl, "o podjęcie działań zapewniających poszanowania wolności słowa" zwróciło się do RPO kierownictwo gazety. Tę kwestię skomentował w Polskim Radiu 24 z-ca red. nacz. "Gazety Lubuskiej" Marcin Kędryna. 

Gość audycji przyznał, że "Marcin Wiącek też widzi w działaniach urzędu marszałkowskiego próbę tłumienia krytyki prasowej". - Ponadto przed chwilą na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja ws. wystąpienia do ministra Piotra Glińskiego na temat tego, że "wydawanie prasy przez jednostki samorządu terytorialnego" niesie za sobą "ryzyko zakłócenia funkcji mediów w społeczeństwie demokratycznym" - zwrócił uwagę Kędryna.

- Sytuacja wygląda w ten sposób, że pani marszałek rozdaje coś, co wygląda jak gazeta, za publiczne pieniądze rozdaje to mieszkańcom i oni mają do tego łatwiejszy dostęp niż do naszych mediów. Ostatni numer jest w całości poświęcony kłamliwemu atakowi politycznych mediów na panią marszałek, rzecznik też widzi, że tego rodzaju działania mogą zakłócać funkcję mediów - wskazał gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
08:23 marcinnnn.mp3 Marcin Kędryna o interwencji RPO ws. doniesień "Gazety Lubuskiej" ("Temat dnia/ Gość PR24") 

Odwołanie dyrektora WORD-u

2 sierpnia o godzinie 9.30 zarząd województwa lubuskiego w obecności przewodniczącego lubuskich struktur Platformy posła Waldemara Suchockiego przekazał, że w wyniku publikacji gazety oraz wagi oskarżeń, odwołuje dyrektora gorzowskiego WORD-u Jarosława Śliwińskiego.

Jak zwrócono uwagę w portalu polskatimes.pl "były już dyrektor WORD w Gorzowie odrzuca zarzuty kierowane pod jego adresem". "Skierował do sądu prywatny akt oskarżenia o zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania się (art. 212 par. 2 Kodeksu karnego) przeciwko byłej pracownicy. Sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wlkp. i ma wyznaczony termin posiedzenia pojednawczego na 5 października br." - wskazała Lidia Lemaniak.

***

Czytaj więcej:

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Marcin Kędryna (zastępca redaktora naczelnego Gazety Lubuskiej)

Data emisji: 9.08.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/polskatimes.pl/nt

Zobacz także

Zobacz także