more_horiz

Guy Verhofstadt uderza w Jarosława Kaczyńskiego. Politolog: wyjątkowo perfidne, świadome ustawianie narracji

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 15:59
- Uderza się w Jarosława Kaczyńskiego i inne postacie, wiedząc, że będzie to bolało. Pewna prof. socjologii nazwała nawet Kaczyńskiego bolszewikiem. Wyjątkowo perfidne, obliczone na prowokację jest też wyciąganie wątków osobistych. To świadome działania, kampanie narracyjne - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski.
Audio
  • Prof. Jacek Reginia-Zacharski gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: mamy do czynienia publicystyką polityczną
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: mamy do czynienia publicystyką politycznąFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Belgijski europoseł Guy Verhofstadt zamieścił w mediach społecznościowych wpis poświęcony Polsce. Polityk kolejny raz zaatakował obóz Zjednoczonej Prawicy.

"Nikt w Europie nie chce zniewalać dumnych Polaków… chyba że jest to sam Kaczyński, nieustannie podważając rządy prawa i zasady demokratyczne w Polsce… kopiując Rosję Putina!" – napisał na Twitterze.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia publicystyką polityczną. - Problem zaczyna się, gdy jest uprawiana przez aktywnych i wpływowych polityków. Są to też kwestie, przed którymi tak naprawdę nie wiadomo jak się bronić. To świadome ustawianie narracji. Polityk, który staje się obiektem tego typu porównań, znajduje się w sytuacji, że musi dowodzić, iż nie jest wielbłądem, co jest trudne - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Dodał, że z podobnymi zabiegami mamy też do czynienia w Polsce. - To raczej promieniuje z Polski. Uderza się w Jarosława Kaczyńskiego i inne postacie, wiedząc, że będzie to bolało. Pewna prof. socjologii nazwała nawet Kaczyńskiego bolszewikiem. Wyjątkowo perfidne, obliczone na prowokację jest też wyciąganie wątków osobistych. To świadome działania, kampanie narracyjne - tłumaczył politolog.

Posłuchaj
21:45 PR24 2022_08_09-15-08-42.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

W kolejnym wpisie polityk odniósł się do funduszy z KPO, które - wszystko na to wskazuje - mimo rzekomego porozumienia na razie najprawdopodobniej nie zostaną Polsce wypłacone. "Kaczyński chce się pozbyć von der Leyen, jeśli ona nie zapłaci… My w Parlamencie Europejskim chcemy się jej pozbyć, jeśli zapłaci… Stawką jest dusza Europy!" - podsumował polityk.

Po tym, jak Komisja Europejska wstępnie zaakceptowała polskie KPO, belgijski europoseł podjął nawet kroki w celu odwołania Ursuli von der Leyen z funkcji szefowej KE.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ)
Data emisji: 9.08.2022
Godzina emisji: 15.09

PR24

Zobacz także

Zobacz także