more_horiz

Wizyta Pelosi na Tajwanie. "Dużą wagę ma polityka wewnętrzna"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 16:48
- Należy wyjść poza Cieśninę Tajwańską i spojrzeć na ten konflikt z kilku perspektyw - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego, który skomentował wizytę szefowej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów na Tajwanie.
Wizyta Nancy Pelosi budziła stanowczy sprzeciw Chin, które grożą zdecydowaną odpowiedzią.
Wizyta Nancy Pelosi budziła stanowczy sprzeciw Chin, które grożą zdecydowaną odpowiedzią. Foto: Aaron-Schwartz/Shutterstock

Nie milkną echa wizyty szefowej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie. Tę kwestię, a także relacje między Chinami, Tajwanem oraz USA w kontekście "prowokacji" Pelosi przybliżył na antenie Polskiego Radia 24 prof. Dominik Mierzejewski.

Ekspert Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego zaznaczył, że "jedną z perspektyw na pewno jest polityka wewnętrzna". - Ona jest bardzo ważna z puntu widzenia Chińskiej Republiki Ludowej, ważna z punktu widzenia Tajwanu, ale również z puntu widzenia Stanów Zjednoczonych - podkreślił.

Rok wyborczy

- Chodzi o uwiarygodnienie się polityka w systemie wewnętrznym. I teraz niesłychanie ważną sprawą jest też to, że w relacjach amerykańsko-chińskich po raz drugi po upadku mamy zbieżność roku wyborczego - zwrócił uwagę prof. Dominik Mierzejewski.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że "akurat tak się złożyło, że ten Tajwan jest w ogniu polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych i Państwa Środka". - Mamy do czynienia ze zbiegiem okoliczności, w 2022 roku te elementy strasznie się na siebie nakładają i generują konieczność konfliktu - mówił ekspert Ośrodka Spraw Azjatyckich.

Jak tłumaczył, "teraz kluczowym elementem jest kwestia tego, w jakim stopniu kanały komunikacji między Waszyngtonem i Pekinem będą ten konflikt w pewnym momencie limitowały".

- 28 lipca mieliśmy rozmowę Joe Bidena z Xi Jinpingiem, a chwilę potem Nancy Pelosi była na Tajwanie. Trudno powiedzieć, czy jest to zbieg okoliczności, natomiast możemy się domyślać, że ten kanał komunikacji będzie utrzymany. Ponieważ Chińczycy wstrzymali współpracę w obszarze wojskowym i klimatycznym, stąd też te kanały komunikacji odpadły - wyjaśnił gość audycji.

Posłuchaj
24:36 tadeusz płużżański.mp3 Prof. Dominik Mierzejewski o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie ("Temat dnia/ Gość PR24") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Dominik Mierzejewski (Ośrodek Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 9.08.2022

Godzina emisji: 15.33

nt

Zobacz także

Zobacz także