more_horiz

Maciej Pawłowski: społeczeństwo algierskie sympatyzuje z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 12:34
- Przeciętni Algierczycy, a zwłaszcza ci gorzej wykształceni, uważają, że to, co dzieje się na Ukrainie, to wojna Stanów Zjednoczonych z Rosją. I tak jak negatywnie oceniają wojnę w Iraku albo wsparcie USA dla Izraela przeciwko Palestynie, tak samo uważają, że decyzja o wstąpieniu Ukrainy do Europy to nie jest jej suwerenna decyzja, tylko amerykańska, a Rosja się tylko broni - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Pawłowski (ekspert ds. migracji Instytutu Nowej Europy).
Maciej Pawłowski: społeczeństwo algierskie sympatyzuje z Rosją
Maciej Pawłowski: społeczeństwo algierskie sympatyzuje z Rosją Foto: Sun_Shine/shutterstock

Za naszą wschodnią granicą od 24 lutego br. toczy się regularna wojna, którą przez zdecydowaną większość Europy odbierana jest jako bezprawny atak Rosji na niepodległą Ukrainę. Gościem PR24 był Maciej Pawłowski, który z kolei mówił o tym, jak wojnę tę oceniają mieszkańcy byłej francuskiej kolonii - Algierii. 

"Społeczeństwo algierskie sympatyzuje z Rosją"

- Temat wojny na Ukrainie jest bardzo mocno dyskutowany w Algierii - podkreślił ekspert Instytutu Nowej Europy. Dodał, że "jednak społeczeństwo algierskie sympatyzuje z Rosją". - Im ktoś jest mniej wykształcony, tym bardziej popiera Rosję i jest podatny na jej propagandę - powiedział. 

Wyjaśnił, że dzieje się tak ze względów historycznych. - Związek Radziecki był jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość Algierii, i w tamtym czasie ofiarował jej pomoc rozwojową, gospodarczą itp. - przekazał Maciej Pawłowski. 

- Także swego czasu w tych regionach nie było ekspatów z krajów Europy Zachodniej, tylko właśnie z byłego bloku socjalistycznego. Również 80 proc. uzbrojenia algierskiego kupowane było w Rosji i za czasów prezydenta Bumediena, czyli w latach 60. i 70. ta współpraca ze Związkiem Radzieckim była bardzo intensywna i też w systemie edukacji mówiono o Rosji, Związku Radzieckim same pozytywne słowa - mówił gość PR24.

"Sprzeczny wizerunek"

Dodał, że właśnie dlatego wizerunek Rosjan dla przeciętnego Algierczyka jest zupełnie inny od tego, który my mamy. - Oni uważają, że Rosjanin to owszem jest człowiek brutalny, ale sprawiedliwy, uczciwy, prawdomówny. Taki właśnie, jaki Rosjanin chciałby być widziany na świecie - stwierdził ekspert. 

Przeciętni Algierczycy, a zwłaszcza ci gorzej wykształceni, uważają, że to, co dzieje się na Ukrainie, to wojna Stanów Zjednoczonych z Rosją. I tak jak negatywnie oceniają wojnę w Iraku albo wsparcie USA dla Izraela przeciwko Palestynie (...), tak samo uważają, że decyzja o wstąpieniu Ukrainy do Europy to nie jest jej suwerenna decyzja, tylko amerykańska, a Rosja się tylko broni - dodał.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:51 PR24_AAC 2022_08_12-10-33-30.mp3 Maciej Pawłowski: społeczeństwo algierskie sympatyzuje z Rosją (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Maciej Pawłowski (ekspert Instytutu Nowej Europy ds. migracji)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 10.33

nj

Zobacz także

Zobacz także