more_horiz

"Wiele zależy od determinacji Rosji i postawy USA". Kpt. Badowski o możliwym końcu wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 12:12
- Na Ukrainie mamy wojnę pozycyjną, nieco tylko przypominającą pierwszą wojnę światową, dynamika działań i operacji jest bardzo niska - mówił w Polskim Radiu 24 kapitan Tomasz Badowski, emerytowany oficer Wojsk Powietrzno-Desantowych, uczestnika misji w Iraku i Afganistanie.
Wiele zależy od determinacji Rosji i postawy USA. Kpt. Badowski o możliwym końcu wojny na Ukrainie
"Wiele zależy od determinacji Rosji i postawy USA". Kpt. Badowski o możliwym końcu wojny na UkrainieFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Gość PR24 mówił o wojnie na Ukrainie, taktyce obydwu stron i tym, ile konflikt może trwać. Jak podkreślił, nikt nie wie ile potrwa wojna, ale wiele zależy od determinacji Rosji i postawy USA oraz postawy krajów basenu morza bałtyckiego, a także postawy Paktu Północnoatlantyckiego. - Podanie jednak jakiegokolwiek terminu zakończenia wojny byłoby po prostu hazardem - powiedział gość PR24.

Piątek (12.08) to 170. dzień rosyjskiej inwazji. Zdaniem kpt. Tomasza Badowskiego, wiele zależy teraz od polityków i tzw. stołu negocjacyjnego. Dodał, że Rosja nie dysponuje obecnie ani siłami ani środkami, czy odpowiednią liczbą żołnierzy oraz czołgów, by przełamać obronę ukraińską i zdobyć Kijów i podobnie strona przeciwna, również nie posiada takiego wojska i techniki, by odeprzeć wojska rosyjskie z terenu Ukrainy.

"Wojna pozycyjna"

- Mamy więc wojnę pozycyjną nieco tylko przypominającą pierwszą wojnę światową, dynamika działań, operacji jest bardzo niska. Pomimo omyłkowych analiz strategii sztuki wojennej, wciąż liczy się dziś artyleria, ilość i jakość wozów bojowych, jakość sił powietrznych i element żołnierza oraz przygotowania sztabu. Sam jestem zaskoczony bardzo konwencjonalnym charakterem tej wojny - wyjaśnił Tomasz Badowski.

Na Ukrainę dotarło kilka dodatkowych gąsienicowych wieloprowadnicowych systemów wyrzutni rakietowych M270 obiecanych przez Wielką Brytanię. Rosyjskie lotnictwo 12 razy zaatakowało w czwartek (11.08) pozycje wojsk ukraińskich na południu kraju. Zaatakowane zostały także obiekty cywilne. Po stronie ukraińskiej nie było strat, został ranny ukraiński żołnierz. Na skutek ostrzałów sił ukraińskich Rosjanie stracili 19 żołnierzy, a także sprzęt bojowy i skład amunicji.

Posłuchaj
25:54 PR24 2022_08_12-09-33-05.mp3 "Wiele zależy od determinacji Rosji i postawy USA". Kpt. Badowski o możliwym końcu wojny na Ukrainie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: kapitan Tomasz Badowski (emerytowany oficer Wojsk Powietrzno-Desantowych, uczestnika misji w Iraku i Afganistanie)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina: 09:33

Zobacz także

Zobacz także