more_horiz

Brytyjska pomoc dla Ukrainy. Winkler: jest świadomość, że Rosja może stać się niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:35
- Powróciła "pamięć systemowa" Brytyjczyków, którzy od dłuższego czasu prowadzą różne spory z Rosjanami - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler (Polskie Towarzystwo Geopolityczne), komentując pomoc wojskową Wielkiej Brytanii dla Ukrainy.
Wielka Brytania przekazała Ukrainie wyrzutnie M270
Wielka Brytania przekazała Ukrainie wyrzutnie M270Foto: twitter.com/oleksiireznikov

Zgodnie z obietnicą Wielka Brytania dostarczyła już Ukrainie dodatkowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS – ogłosił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, dziękując Brytyjczykom za tę kolejną partię pomocy wojskowej.

Krzysztof Winkler komentował pomoc Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Jak zauważył, można mówić o długiej historii rywalizacji tych mocarstw. - To nie jest tak, jak w przypadku Niemiec i Francji, gdzie jest współpraca, a nie rywalizacja, która trwa od XIX w. po dzień dzisiejszy, w różnych konfiguracjach, z małymi wyjątkami na pierwszą i druga wojnę światową - zaznaczył.

- Mamy tu m.in. sprawę otrucia Skripala, ponadto Boris Johnson, próbując uratować swoje premierostwo, zaangażował się bardzo mocno na Ukrainie, ale jest też świadomość tego, że Rosjanie stanowią zagrożenie, mogą się stać niebezpieczni. Co ważniejsze, jest tu postawienie na USA i wykorzystanie okazji, jaką sami Rosjanie sprokurowali. Jest okazja, by wyeliminować Rosję, przynajmniej na jakiś czas, z równania, w którym są USA, Chiny i inne państwa, w rywalizacji o nowy porządek świata. Brytyjczycy zdają się wykorzystywać tę szansę, wysyłają uzbrojenie i próbują maksymalnie wykorzystać to, co daje ta wojna - powiedział ekspert.

Kilka dni temu minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ogłosił, że jego kraj wyśle Ukrainie trzy kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270, a także znaczną liczbę pocisków do nich.

Posłuchaj
11:53 PR24_mp3 2022_08_12-16-48-10.mp3 Krzysztof Winkler o pomocy Wielkiej Brytanii dla walczącej Ukrainy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Rosyjskie media poinformowały o śmierci trzech pułkowników, zastępców dowódcy rosyjskiej 106. dywizji powietrznodesantowej. ISW ocenia to jako możliwe potwierdzenie doniesień, że w ukraińskim ataku z wyrzutni HIMARS pod Szachtarskiem 9 lipca zginęła duża część dowództwa tej rosyjskiej dywizji.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Krzysztof Winkler

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 16.48

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także