more_horiz

Open Air Ukrainian Film Festiwal w Warszawie. "To nie jest lekkie kino"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 12:27
Pod gołym niebem w Warszawie możemy zobaczyć przegląd filmów kina ukraińskiego. Co przygotowali organizatorzy Open Air Ukrainian Film Festiwal w Warszawie?
Audio
  • Beata Bierońska-Lach o Open Air Ukrainian Film Festiwal (Temat dnia/Gość PR24)
Open Air Ukrainian Film Festiwal w Warszawie potrwa do 31 sierpnia
Open Air Ukrainian Film Festiwal w Warszawie potrwa do 31 sierpniaFoto: mat. promocyjne

- To nie jest lekkie kino. Pokazuje wojnę, która na Ukrainie trwa od 2014 roku. Nie odnosi się bezpośrednio do działań wojennych. Twórcy odwołują się do tego, co dzieje się w ludziach - powiedziała dyrektor Open Air Ukrainian Film Festiwal Beata Bierońska-Lach.

Organizatorzy wybrali najlepsze ukraińskie filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach. - "Do domu", "Atlantyda" i "Złe drogi". Jest też konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. Nagrodzone obrazy będzie można zobaczyć 31 sierpnia - tłumaczyła Bierońska-Lach. 

W październiku w Warszawie rusza Ukraina! 7. Festiwal Filmowy, który przeniesie się też do sieci. - Zależy mi, żeby Polacy poznali kino ukraińskie. Na widowni często obecni są też Ukraińcy. Polacy i Ukraińcy inaczej reagują, w innych momentach. Wydaje się jednak, że jesteśmy do siebie bardziej podobni, niż się różnimy. To Rosjanie próbują nas poróżnić. Od 24 lutego zainteresowanie kinem ukraińskim znacznie wzrosło. Zorganizowaliśmy ponad sto pokazów w całej Polsce. Dziękuję wszystkim osobom, które włączyły się do akcji - mówiła Beata Bierońska-Lach.

Posłuchaj
10:04 PR24 2022_08_13-07-35-06.mp3 Beata Bierońska-Lach o Open Air Ukrainian Film Festiwal (Temat dnia/Gość PR24)

 

Open Air Ukrainian Film Festiwal w Warszawie potrwa do 31 sierpnia. Pokazy odbywają się pod gołym niebem, w parku przy ul. Emilii Plater i Świętokrzyskiej, tuż przy Okrąglaku. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość PR24: Beata Bierońska-Lach (dyrektor Festiwalu Filmowego Ukraina)

Data emisji: 13.08.2022

Godzina: 7.35

PR24

Zobacz więcej na temat: KULTURA kino FILM Ukraina

Zobacz także

Zobacz także