more_horiz

Skażenie Odry. Stankowski: opozycja w tej sprawie próbuje tworzyć cyrk polityczny

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 15:20
- Informacji jest bardzo dużo. Trzeba je weryfikować. Przed chwilą przeczytałem, że na czeskim odcinku Odry pływają nieżywe ryby. To jest bardzo poważna sprawa, którą trzeba się poważnie zająć, a nie tworzyć cyrk polityczny, który próbuje tworzyć opozycja - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej". Gościem audycji był także Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. 
Straż pożarna odławia śnięte ryby z Odry w okolicy wsi Cigacice (woj. lubuskie)
Straż pożarna odławia śnięte ryby z Odry w okolicy wsi Cigacice (woj. lubuskie)Foto: PAP/Lech Muszyński

Badania wody pobranej z Odry wskazują na jej wysokie zasolenie - poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. "Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach" - podała minister na Twitterze. Wcześniej niemieckie media informowały, że w Odrze wykryto rtęć. 

- Przede wszystkim ta informacja o rtęci pojawiła się nie za sprawą niemieckich mediów, ale za sprawą Donalda Tuska, który jednoznacznie stwierdził, że PiS wytruł Polskę rtęcią. To nie jest oczywiście dokładny cytat - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski. 

"Trzeba weryfikować informacje"

- Jedna sprawa to poważne skażenie środowiska o nieustalonej jeszcze przyczynie. Informacji jest bardzo dużo. Trzeba je weryfikować. Przed chwilą przeczytałem, że na czeskim odcinku Odry pływają nieżywe ryby. To jest bardzo poważna sprawa, którą trzeba się poważnie zająć, a nie tworzyć cyrk polityczny, który próbuje tworzyć opozycja - dodał dziennikarz. 

Marek Wróbel zwrócił uwagę na reakcje Niemiec w tej sprawie. 

- Niemcy z jednej strony nie mogą sobie pozwolić na podgrzewanie atmosfery, na rozkręcanie afery. Dlatego, że oni po pierwsze nie mają takiej opozycji jak u nas i ich debata publiczna jest dużo bardziej jednogłośna i zrównoważona. Mamy tam też jednak mimo wszystko pewne niezależne służby, oczywiście niezależne do pewnego stopnia. Mamy landy, które są bez porównania bardziej niezależne od rządu centralnego niż nasze województwa. Tam debata publiczna i możliwości urządzania takich linczy wyglądają inaczej. Niemcy będą tu prawdopodobnie moderować i uspokajać sytuację - zaznaczył gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
50:34 PR24 2022_08_13-14-06-21.mp3 Marek Wróbel i Adrian Stankowski o skażeniu Odry (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Adrian Stankowski ("Gazeta Polska"), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) 

Data emisji: 13.08.2022

Godzina: 14.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także