more_horiz

"Wygląda, jakby instytucje UE chciały uczestniczyć w polskiej polityce". Wróblewski o pieniądzach z KPO

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 15:00
- W każdej takiej sytuacji powinniśmy mówić, że jest to łamanie zasad w UE. Nie może być tak, żeby instytucje unijne grały z jednymi partiami politycznymi przeciwko innym - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
Bartłomiej Wróblewski
Bartłomiej WróblewskiFoto: facebook.com/wroblewski.bartlomiej

15 lipca weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w SN oczekiwała KE w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca ub. roku. Komisja m.in. od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Działanie Unii Europejskiej

Bartłomiej Wróblewski powiedział, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy przysługują Polsce i nie ma żadnych prawnych argumentów, aby ich nie wypłacać. - Pieniądze z KPO Polsce się należą. UE nie ma żadnych argumentów, żeby tych pieniędzy nie wypłacać. Jest to oczywiste. Wygląda, tak jakby niektóre instytucje unijne chciały uczestniczyć w walce politycznej w Polsce i nie wypłacić tych pieniędzy rządowi PiS - powiedział.

- W każdej takiej sytuacji powinniśmy mówić, że jest to łamanie zasad w UE. Nie może być tak, żeby instytucje unijne grały z jednymi partiami politycznymi przeciwko innym - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił także, że zachowanie instytucji UE wpłynie na ich postrzeganie przez kraje członkowskie. - W innych obszarach UE w przyszłości musimy być jeszcze bardziej asertywni i jeszcze bardziej ostrożni. Myślę też, że nie będzie to tylko praktyka Polski, ale też innych państw. Działanie instytucji UE jest ostrzeżeniem dla wszystkich - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:19 PR24_mp3 2022_08_14-14-06-26.mp3 Bartłomiej Wróblewski o pieniądzach z KPO (Gość PR24)

 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Bartłomiej Wróblewski (PiS)

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 14.06

dz

Zobacz także

Zobacz także