more_horiz

Rocznica Bitwy Warszawskiej. Czarnecki: Zachód wypiera ze świadomości, ile zawdzięcza Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 14:15
- Mam wrażenie, że Zachód skutecznie wypiera ze świadomości to, co zawdzięcza Polsce: zarówno odsiecz wiedeńską, jak i Bitwę Warszawską. Podobnie bitwa pod Monte Cassino czy szereg innych, jak pod Narwikiem, nie są specjalnie eksponowane w podręcznikach historii w krajach Europy Zachodniej - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: PR24/AK

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, obchodzone w celu upamiętnienia zwycięskiej przez Polaków bitwy z sowiecką Rosją pod Ossowem w 1920 roku. - Była to bitwa, która uratowała Europę, a jako Polak jestem dumny z tego, że mogliśmy zatrzymać Armię Czerwoną i zmieniliśmy bieg dziejów starego kontynentu - ocenił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS, historyk z wykształcenia, Ryszard Czarnecki.

- Gdyby nie polska wiktoria tutaj, to pewnie Europa byłaby komunistyczna, a Polska byłaby republiką rad. W Białymstoku rezydowały władze, które miały objąć kierownictwo nowej republiki rad w Warszawie, z kolaborantami, z renegatami, bo tacy w historii Polski bywali i bywają - przypomniał gość Polskiego Radia 24.

Zachód wypiera Bitwę Warszawską i inne walki Polaków

Rozmówca Adriana Klarenbacha przypomniał, że w czasach Bitwy Warszawskiej francuscy dokerzy odmawiali ładowania statków z bronią dla Polski, bo solidaryzowali się z komunizmem. - W tamtym czasie także polityka Anglii była dwuznaczna: słynna linia Curzona, czyli polityka kolejnych brytyjskich premierów, była polityką neutralną wobec Polski, a nie polityką wsparcia. Inaczej było, trzeba przyznać, z Francją - wskazał.

- Mam wrażenie, że Zachód tak skutecznie wypiera ze świadomości to, co zawdzięcza Polsce: zarówno Odsiecz Wiedeńską (...), tak samo wypiera Bitwę Warszawską, podobnie bitwa pod Monte Cassino, czy szereg innych bitew, jak pod Narwikiem, nie są specjalnie eksponowane w podręcznikach historii w krajach Europy Zachodniej - ocenił Ryszard Czarnecki.

Posłuchaj
08:00 Ryszard-Czarnecki --PR24_mp3 2022_08_15-13-35-59.mp3 Ryszard Czarnecki: gdyby nie polska wiktoria pod Ossowem, to pewnie Europa byłaby komunistyczna, a Polska byłaby republiką rad. Zachód wypiera to ze świadomości ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Jan Józef Kasprzyk w Polskim Radiu 24 - zobacz nagranie rozmowy

Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Decydujące dla wyniku całego starcia walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem - wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki i ostatecznie pokonane. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Bitwa 1920 1200.png
Bitwa Warszawska 1920 - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 13.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także