Wiech: rozwinięta infrastruktura i dywersyfikacja źródeł zapewniają nam energetyczne bezpieczeństwo
- Samodzielnie polskie magazyny gazu starczają przy pełnym zapełnieniu na nieco ponad miesiąc funkcjonowania gospodarki. Natomiast mamy do tego własne wydobycie, mamy do tego otwarty i działający terminal LNG w Świnoujściu, (...) mamy też drogę dostępu do terminala LNG w Kłajpedzie, do pływającego terminala FSRU, a wkrótce będziemy mieli też gazociąg Baltic Pipe - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz branżowy, ekspert ds. energetycznych, wicenaczelny portalu Energetyka24.com, Jakub Wiech.
2022-08-21, 11:57
Jak informuje kierownictwo spółki PGNiG, Polska ma prawie w całości zapełnione magazyny gazu. Poziom zapełnienia wynosi 99 proc. Wiceprezes spółki Artur Cieślik powiedział, że w latach 2010-21 firma dwukrotnie zwiększyła pojemność magazynów - z 1,7 miliarda do 3,2 miliarda metrów sześciennych. Podkreślił, że to znaczący element bezpieczeństwa gazowego, który bilansuje system. W Polskim Radiu 24 o bezpieczeństwie gazowym i energetycznym Polski mówił Jakub Wiech.
Magazyny gazu to nie wszystko
Ekspert wyjaśnił, że zrozumienie znaczenia faktu zapełnienia magazynów niemal w 100 proc. wymaga zrozumienia, jaka jest ich funkcja. Gdyby - mówił - polska energetyka miała opierać się tylko na gazie pochodzącym z tych magazynów, ich wystarczyłoby go na nieco ponad miesiąc. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej.
- To jest infrastruktura mająca być źródłem bilansowania, czyli z magazynów mamy pobierać tę część gazu, której akurat brakuje w systemie. Ale podkreślam, że to jest część, nie całość. (...) Mamy też własne wydobycie, mamy otwarty i działający terminal LNG w Świnoujściu, który jest zapełniony, jeśli chodzi o jego przepustowość, na więcej, niż nominalnie ona wskazuje, ze względu na zintensyfikowanie dostaw do naszego kraju. Mamy też drogę dostępu do terminala LNG w Kłajpedzie, czyli pływającego terminala FSRU, no i wkrótce będziemy mieli też gazociąg Baltic Pipe, który będzie tłoczył gaz z Norwegii od października tego roku - mówił Jakub Wiech.
"Jesteśmy zabezpieczeni energetycznie"
- I to ta cała infrastruktura, w połączeniu oczywiście z magazynami, daje nam dosyć wysoki poziom bezpieczeństwa, relatywnie wysoki w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, które również stoją w obliczu kryzysu gazowego - ocenił dziennikarz.
REKLAMA
Dodał, że choć magazyny gazu odgrywają w systemie dużą rolę, są jednak tylko "jednym z ogniw tego łańcucha, którym zabezpieczamy się na nadchodzącą zimę".
- Gazprom zapowiedział wstrzymanie dostaw przez Nord Stream 1. Ukraina proponuje swoje rurociągi
- Dodatek węglowy. Sprawdź, jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Jakub Wiech (wicenaczelny portalu Energetyka24.com)
Data emisji: 21.08.2022
Godzina emisji: 09.06
REKLAMA
IAR/PR24/jmo
REKLAMA