more_horiz

Zdewastowany cmentarz AK na Białorusi. Ekspert: to zaplanowana kampania antypolska

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 15:23
- Nie ma żadnych wątpliwości, że reżim białoruski prowadzi zaplanowaną kampanię, której celem jest usunięcie z przestrzeni publicznej miejsc pamięci i pochówku, które świadczą o polskości tych ziem - powiedział w Polskim Radiu 24 analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk komentując sprawę dewastacji cmentarza AK na Grodzieńszczyźnie. - Wiemy na pewno, że dziesięć miejsc zostało zniszczonych - podkreślił.
Cmentarz żołnierzy AK na Grodzieńszczyźnie został zdewastowany. W ocenie gościa Polskiego Radia, to element celowej antypolskiej kampanii białoruskiego reżimu
Cmentarz żołnierzy AK na Grodzieńszczyźnie został zdewastowany. W ocenie gościa Polskiego Radia, to element celowej antypolskiej kampanii białoruskiego reżimuFoto: JB/ FORUM/ Twitter/@Bielsat_pl

Służby białoruskie zniszczyły cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach na Grodzieńszczyźnie - poinformowało w czwartek Radio Swaboda, powołując się na komunikat Związku Polaków na Białorusi. Potwierdził to także rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

- Coraz więcej elementów wskzauje na to, że to zaplanowana i wdrażana stopniowo kampania władz białoruskich, której celem niszczenie cmentarzy żołnierzy Armii Krajowej - ocenił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich, dodając, że dewastacja nekropolii w Surkontach jest kolejnym takim przypadkiem, a pierwszy odnotowano w połowie czerwca.

Brak dokładnych danych historycznych

- Wydaje się, że około 10 miejsc pochówku zostało zniszczonych. Do końca nie znamy konkretnych liczb - zaznaczył. Wskazał na skalę problemu, bo na terenie Białorusi prawdopodobnie jest kilka tysięcy miejsc pochówku związanych z polskimi działaniami zbrojnymi, poczynając od wojny polsko-bolszewickiej, przez polską partyzantkę z II wojny światowej, polskie podziemie, AK i Żołnierzy Wyklętych - zaznaczył

- Wiemy na pewno, że dziesięć miejsc zostało zniszczonych, ten ostatni cmentarz, w Surkontach, gdzie pochowano 36 żołnierzy, powstał w miejscu bitwy z 21 sierpnia 1944 roku, ale być może są mniejsze miejsca pochówku jednej, czy dwóch osób, krzyże upamiętniające pojedyncze pochówki - wyliczył, tłumacząc niedokładność danych.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że reżim białoruski prowadzi zaplanowaną kampanię, której celem jest usunięcie z przestrzeni publicznej miejsc pamięci i pochówku, które świadczą o polskości tych ziem - ocenił dr Wojciech Konończuk.

Ahistoryczne tezy prokuratury

Jak mówił gość "Tematu dnia", od kilkunastu miesięcy trwa także śledztwo prokuratury białoruskiej, które ma wykazać, że "polskie podziemie niepodległościowe, w tym AK, są odpowiedzialni za ludobójstwo ludności białoruskiej w końcowym okresie II wojny światowej".

- To jest ahistoryczne, ideologiczne, ma zohydzać w oczach społeczeństwa białoruskiego państwo polskie i polską historię i ma stanowić uzasadnienie tego typu działań, które obserwujemy - wskazał dr Wojciech Konończuk.


Posłuchaj
24:42 Wojciech-Kononczuk--PR24_mp3 2022_08_28-14-33-16.mp3 Wojciech Konończuk z OSW o zdewastowaniu cmentarza AK przez białoruskie służby ("Temat dnia/ Gośc PR24")

 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

We wsi Surkonty poległo 57 żołnierzy Armii Krajowej w bitwie z jednostką NKWD. 21 sierpnia 1944 roku Rosjanie okrążyli oddział podpułkownika AK Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza". Było to pierwsze regularne starcie pomiędzy AK a oddziałami sowieckimi, zajmującymi tereny Polski.
W tym roku reżim Aleksandra Łukaszenki niszczy szósty cmentarz Armii Krajowej na Grodzienszczyźnie.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Wojciech Konończuk (wicedyrektor OSW)

Data emisji: 28.08.2022

Godzina emisji: 14.35


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także