more_horiz

Zdewastowany cmentarz AK na Białorusi. Dr Leśkiewicz: reżim Łukaszenki złamał wszystkie reguły umowy z 1995 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 11:40
- Działania białoruskie, które prowadzone są co najmniej od kilku miesięcy, stoją w sprzeczności z umową zawartą między rządem Rzeczypospolitej a rządem Republiki Białorusi w styczniu 1995 roku. Umowa ta określała warunki ochrony grobów i miejsc pamięci ofiar wojen oraz represji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz (IPN). 
Dr Rafał Leśkiewicz: reżim Łukaszenki złamał wszystkie reguły umowy z 1995 roku
Dr Rafał Leśkiewicz: reżim Łukaszenki złamał wszystkie reguły umowy z 1995 rokuFoto: Twitter.com/@Bielsat_pl

Służby białoruskie zniszczyły cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach na Grodzieńszczyźnie - poinformowało w czwartek Radio Swaboda, powołując się na komunikat Związku Polaków na Białorusi. Potwierdził to także rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina, który powiedział, że "reżim Aleksandra Łukaszenki zapłaci za te akty barbarzyństwa".

"Reżim Łukaszenki złamał wszystkie reguły umowy z 1995 roku"

Dr Rafał Leśkiewicz zapytany o to, czy strona białoruska informowała o podejmowaniu tego typu kroków, powiedział, że nie. - Nic mi nie wiadomo na temat tego, aby strona białoruska podejmowała jakiekolwiek ustalenia ze stroną polską na temat barbarzyńskiego niszczenia polskich cmentarzy - przekazał gość PR24.

Podkreślił, że "działania białoruskie, które prowadzone są co najmniej od kilku miesięcy, stoją w sprzeczności z umową zawartą między rządem Rzeczypospolitej a rządem Republiki Białorusi w styczniu 1995 roku". - Umowa ta określała warunki ochrony grobów i miejsc pamięci ofiar wojen oraz represji - powiedział.

Zaznaczył, że "ta umowa do dziś reguluje wszystkie zobowiązania pomiędzy obiema stronami, czyli pomiędzy Polską a Białorusią, w zakresie ochrony grobów". - W umowie zawarte są bardzo szczegółowe i precyzyjne procedury związane ze wzajemnym informowaniem w zakresie podejmowanych jakichkolwiek działań na terenie nekropolii zarówno polskich na Białorusi, czy białoruskich na terytorium Rzeczpospolitej - wyjaśnił gość PR24.

Wszystkie te zasady, regulacje, które zostały opisane w tej umowie zostały przez stronę białoruską jednostronnie złamane - zaznaczył dr Rafał Leśkiewicz. 

Eskalacja działań 

Dodał, że "eskalację działań - ze strony rządu totalitarnego Aleksandra Łukaszenki - możemy zaobserwować po wsparciu przez Polskę działań opozycji demokratycznej po prawdopodobnie sfałszowanych wyborach w 2020 roku". - Jeżeli do tego dołożymy jeszcze kryzys na granicy polsko-białoruskiej, a także wspieranie przez Polskę Ukraińców po wybuchu wojny (...) i jednoznaczne opowiedzenie się Białorusi po stronie Władimira Putina, to faktycznie źródeł tego problemu, tych działań ze strony Białorusi, należy doszukiwać się właśnie w tych trzech przyczynach - powiedział gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
25:24 PR24_AAC 2022_08_29-10-32-59.mp3 Dr Rafał Leśkiewicz: reżim Łukaszenki złamał wszystkie reguły umowy z 1995 r. (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Rafał Leśkiewicz (IPN)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina: 10:33

nj

Zobacz także

Zobacz także