more_horiz

Ceny energii elektrycznej. Cupryszak: są kształtowane w oparciu o ceny surowców energetycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 12:15
- Ceny są kształtowane w oparciu o system, który obowiązuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, bo mamy wspólny rynek energii elektrycznej. Na tym rynku cena energii jest kształtowana właśnie w oparciu o cenę surowców energetycznych - podkreśli w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Cupryszak z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Ceny energii elektrycznej zależą m.in. od cen gazu
Ceny energii elektrycznej zależą m.in. od cen gazu Foto: shutterstock.com/BIRD_studio

Dostawy energii elektrycznej na 2023 rok zostały wycenione na wielu europejskich giełdach najwyżej w historii. We Francji i Szwajcarii cena prądu przekroczyła 2,6 tys. zł, a w Polsce 1,6 tys. zł/MWh. Do efektów wojny handlowej z Rosją dołożyła się susza, która ograniczyła produkcję elektrowni wodnych w Skandynawii, atomowych we Francji i węglowych w Niemczech.

Zdaniem gościa PR24 obawy związane z podwyżkami "są jak najbardziej uzasadnione". - Bo stoimy przed precedensową sytuacją na rynku energetycznym. Nie tylko w wymiarze krajowym, ale też europejskim. Jak wiemy, konflikt na Ukrainie, inwazja rosyjska to nie jedyny aspekt, który wpływa na ceny energii. Jest także agresywna polityka gospodarcza Rosji, która powoduje, że ceny energii elektrycznej są wyjątkowo wysokie - powiedział Włodzimierz Cupryszak. 

Jak dodał, "jest to spowodowane tym, że Rosja jest jednym z głównych dostawców". - Tak naprawdę największym dostawcą surowców energetycznych -  wyjaśniał ekspert.

- Ceny energii są kształtowane w oparciu o system, który obowiązuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, bo mamy wspólny rynek energii elektrycznej. Na tym rynku cena energii jest kształtowana właśnie w oparciu o cenę surowców energetycznych - podsumował.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:53 PR24 2022_09_01-11-06-34.mp3 Włodzimierz Cupryszak o cenach energii elektrycznej (Temat dnia) 

***

Audycja"Temat dnia"

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: Włodzimierz Cupryszak (Polski Komitet Energii Elektrycznej)

Data emisji: 1.09.2022

Godz. emisji: 11.09

PR24

Zobacz więcej na temat: energia elektryczna pr24

Zobacz także

Zobacz także