more_horiz

Polska wyceniła straty wojenne. Gwałtowne reakcje niemieckich mediów. "Utrzymują, że sprawa jest zamknięta"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 17:00
- Niemcy utrzymują, że sprawa reparacji wojennych jest zamknięta poprzez Traktat dwa plus cztery - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z "Nowego Państwa" i Instytutu Staszica. 
Olga Doleśniak-Harczuk skomentowała w PR24 reakcje niemieckich mediów na przedstawienie raportu nt. strat wojennych
Olga Doleśniak-Harczuk skomentowała w PR24 reakcje niemieckich mediów na przedstawienie raportu nt. strat wojennychFoto: Shutterstock/P Gregory

W zaprezentowanym 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie raporcie Polska określiła wartość strat wyrządzonych przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej na ponad 1,3 bln dolarów. W opinii gościa PR24 reakcje w niemieckich portalach internetowych na powyższy raport są "alergiczne".

- Jest reakcja np. "Die Welt" i jakichś mniejszych lokalnych gazet, najważniejsze jednak dla mediów niemieckich jest to, na ile Polska wycenia straty. Za każdym razem pojawia się też informacja, że rząd niemiecki po roku 1989 wykluczał jakiekolwiek wypłacanie reparacji Polsce, a sprawa jest zamknięta poprzez Traktat dwa plus cztery - przypomniała Olga Doleśniak-Harczuk.

"Reparacje dla Grecji"

Dodała, że gdy niemiecki Bundestag zebrał się po to, by rozmawiać o reparacjach dla Grecji, wiązało się to z "pewnym lobby", które działało na rzecz sprawy greckiej. - Podobnie było w przypadku Namibii, gdzie Niemcy mieli swoje kolonie i okrutnie traktowali ludzi, tutaj też wiele osób w Niemczech lobbowało na rzecz zadośćuczynienia za zbrodnie sprzed I wojny światowej - powiedziała.

Raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas wojny został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 roku - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

Zgodnie z przedstawionym w czwartek 1 września raportem ogólna kwota strat Polski to 6 bln 220 mld 609 mln zł, co w przeliczeniu daje 1 bln 532 mld 170 mln dolarów.

Posłuchaj
23:05 _PR24_AAC 2022_09_01-15-06-06.mp3 Polska wyceniła straty wojenne. Doleśniak-Harczuk: dla Niemiec sprawa jest zamknięta od lat ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo" i Instytut Staszica)

Data emisji: 01.09.2022

Godzina: 15:06  


Zobacz także

Zobacz także