W jaki sposób wyliczono straty Polski w czasie II wojny światowej? Ekspert z zespołu Arkadiusza Mularczyka wyjaśnia

2022-09-02, 16:41

W jaki sposób wyliczono straty Polski w czasie II wojny światowej? Ekspert z zespołu Arkadiusza Mularczyka wyjaśnia
1 września 2022 r. odbyła się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Foto: Everett Collection/Shutterstock

Na antenie PR24 dr Paweł Pońsko, ekspert raportu reparacyjnego ds. waloryzacji PKB, wyjaśnił, w jaki sposób wyliczono straty poniesione w czasie II wojny światowej. - Bank Światowy wykorzystuje zastosowaną przez nas metodologię - podkreślił.

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport dot. polskich strat wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł

Średnie utracone wynagrodzenie jednej ofiary śmiertelnej oszacowano na ponad 800 tys. zł, czyli ok. 200 tys. dolarów amerykańskich w cenach z roku 2021. Utracone zarobki ofiar, które przeżyły II wojnę światową to ok. 500 mld zł.  

Wyliczenia na podstawie funkcji Cobba-Douglasa

W rozdziałach szóstym i siódmym autorzy raportu przybliżają mechanizm grabieży polskiego sektora finansowego służącego machinie wojennej III Rzeszy. Uzupełnieniem tej analizy są szacunki luki w produkcie krajowym brutto spowodowanej wojną i okupacją.

W rozdziale ósmym ekonomista dr Paweł Pońsko posługiwał się między innymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Według gościa Polskiego Radia 24, "aby zastosować metodologię, jak wykorzystanie funkcji Cobba-Douglasa, należało zweryfikować dostępne dane".

REKLAMA

- Ta metodologia tak naprawdę jest najprostszą funkcją opisującą proces technologii produkcyjnej. Również Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy wykorzystują tę metodologię, która może np. służyć do oceny potencjału gospodarczego danego kraju - mówił ekonomista.

Jak podkreślił, "żebyśmy mogli korzystać z tej metodologii i twierdzić, że to, co wyliczyliśmy, ma sens i jest faktycznie adekwatne do sytuacji gospodarki Polskiej, musieliśmy zweryfikować dane, którymi dysponujemy".

- Właściwie zebrałem wszystkie dostępne informacje na temat produktu krajowego brutto (PKB), który przed II wojną światową nie był tak nazywany, także wyliczano go w zdecydowanie inny sposób niż obecnie - wskazał dr Paweł Pońsko.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Paweł Pońsko o raporcie ws. polskich reparacji ("Temat dnia/Gość PR24") 23:36
+
Dodaj do playlisty

Raport reparacyjny. Prace parlamentarne zespołu

Raport został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 roku - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. 

Dokument składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą ich brutalność, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi.

Czytaj więcej:

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Paweł Pońsko (ekonomista SGH, ekspert raportu o polskich stratach wojennych ds. waloryzacji PKB)

Data emisji: 2.09.2022

REKLAMA

Godzina: 15.07

PR24/IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej