more_horiz

Przekop Mierzei Wiślanej. Kierownik budowy: największym wyzwaniem była logistyka tego zadania

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 08:35
Dziś otwarty zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nowa droga wodna, łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. O wyzwaniach związanych z tym przedsięwzięciem mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Janczewski, kierownik budowy przekopu Mierzei Wiślanej z polsko-belgijskiego konsorcjum spółek NDI oraz Besix.
Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry. Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ponad kilometr długości i pięć metrów głębokości.
Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry. Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ponad kilometr długości i pięć metrów głębokości.Foto: Krzysztof Kossowski / Polskie Radio

Dziś o 13.00 nastąpi uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Od jutra kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Mariusz Janczewski relacjonował przebieg budowy, zwracał uwagę na jej skalę i specyfikę. - Największym wyzwaniem była logistyka tego zadania, ułożenie kolejności wykonania robót, stworzenie harmonogramu, zabezpieczenie dostaw materiałów, ponieważ prace prowadziliśmy równocześnie na wielu frontach, w porcie osłonowym, przy tworzeniu sztucznej wyspy i serca budowy, czyli śluzy wraz z bramami i mostami obrotowymi. Śluza przeszła wszystkie testy, najpierw w suchym doku, następnie po zalaniu śluzy wodą. Jesteśmy po testach, gotowi do otwarcia - zaznaczył i dodał, że przez budowę przewinęło się prawie 3 tys. osób, a w momentach największego natężenia prac, na placu budowy przebywało 500 pracowników. 

Umowę z wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną - konsorcjum NDI Besix Urząd Morski w Gdyni podpisał 4 października 2019 r. w Elblągu. Dwa tygodnie później Urząd Morski w Gdyni przekazał konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI Sp.z o.o. teren przyszłej budowy. Prace trwały od października 2019 roku do września tego roku. 

Posłuchaj
10:27 PR24_mp3 2022_09_17-07-48-33.mp3 Mariusz Janczewski o budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

* * *

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: Mariusz Janczewski

Data emisji: 17.09.2022

Godzina emisji: 07.48

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także