more_horiz

"Odwrócenie trendu i reset na wielu poziomach". Publicyści o otwarciu kanału na Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 15:08
- Świętując tę inwestycję możemy mówić o pewnym odwróceniu trendu i o resecie na wielu poziomach - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska"). Gościem audycji byli także Andrzej Rafał Potocki oraz Marek Głowacki przebywający obecnie na otwarciu kanału.
Publicyści o otwarciu kanału na Mierzei Wiślanej.
Publicyści o otwarciu kanału na Mierzei Wiślanej.Foto: PAP/Adam Warżawa

Kanału Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną został otwarty. To nowa droga wodna, łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Docelowo inwestycja ma ułatwić dostęp do elbląskiego portu oraz skrócić drogę - dotychczasowa biegnie przez Cieśninę Piławską, a zatem przez terytorium Rosji, i jest dłuższa o 100 kilometrów. Data otwarcia nowej drogi wodnej nie jest przypadkowa - 17 września to rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku. Rząd chce w ten sposób pokazać, że Polska uniezależnia się od Rosji.

"To wielkie zwycięstwo"

W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda. Mówił, że Polska nie może sobie pozwolić na bycie państwem zależnym. Podkreślał, że otwarcie Kanału Żeglugowego jest wielkim zwycięstwem wszystkich, którzy rozumieją słowo "suwerenność oraz jego znaczenie i to wewnętrzne i to zewnętrzne".

Na antenie Polskiego Radia 24 do uroczystego otwarcia kanału na Mierzei Wiślanej odnieśli się publicyści. Jak wskazał Paweł Badzio, "wypada mi powtarzać słowa prezydenta o zwycięstwie wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność". - Uważam, że to jest znakomite podsumowanie tego co się dzisiaj wydarzyło - powiedział. 

"Odwrócenie trendu i reset na wielu poziomach"

Dodał, że "widzę dużą symbolikę w tym, że dzieje się to 17 września". - Dzisiaj świętując tę inwestycję możemy mówić o pewnym odwróceniu trendu i o resecie na wielu poziomach - wskazał.

Gościem audycji byli również Andrzej Rafał Potocki i Marek Głowacki, którzy przebywają obecnie na otwarciu kanału.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:56 1433.mp3 Publicyści o otwarciu kanału na Mierzei Wiślanej (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Tadeusz Płużański

Goście: Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska") i Andrzej Rafał Potocki oraz Marek Głowacki  przebywający obecnie na otwarciu kanału

Data emisji: 17.09.2022

Godzina emisji: 14.33


jb

Zobacz także

Zobacz także