more_horiz

Pseudoreferenda na Ukrainie. Prof. Boćkowski: później przyjdzie czas na ogłoszenie mobilizacji

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 14:30
- Tak naprawdę referenda są tylko i wyłącznie grą Putina. Jemu nie byłyby one potrzebne, mógłby w każdej chwili ogłosić wcielenie całej Ukrainy i przedstawić, że jest to Ruski Mir - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (ekspert ds. bezpieczeństwa UwB). 
Wyniki referendum są przesądzone
Wyniki referendum są przesądzoneFoto: PAP/EPA/STRINGER

Od piątku władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy przeprowadzają pseudoreferenda aneksyjne. Głosowania na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego mają potrwać do wtorku.

Komentując zarządzone pseudoreferenda, prof. Daniel Boćkowski zwrócił uwagę, że wynik głosowania jest przesądzony. - Nie łudźmy się - niezależnie od tego, czy byłyby te referenda, czy by ich nie było, 90 proc. zagłosuje "za". Oczywiście nikt nie wspomni o tym, że Ukraina ewakuowała wielu ludzi z terenów frontowych - zauważył. 

W obecnej sytuacji, w ocenie eksperta  ds. bezpieczeństwa, "kluczem jest to, że za chwilę po tych referendach, które na cito zostały zorganizowane, rozpocznie się mobilizacja, którą właśnie ogłoszono i będziemy mieli te same obrazy, które widzieliśmy z Donbasu". 

Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2022_09_26-13-33-59.mp3 Prof. Daniel Boćkowski o pseudoreferendach na terenach okupowanych przez Rosjan ("Temat dnia/Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Daniel Boćkowski (ekspert ds. bezpieczeństwa UwB)

Data emisji: 26.09.2022

Godzina emisji: 13.33

kmp, ms

Zobacz także

Zobacz także