more_horiz

Apache, Abrams i F-35 dla polskiej armii. Ekspert: puzzle, które złożą się na obraz pola walki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 11:00
- Samoloty F-35, śmigłowce Apache w najnowszej wersji i czołgi Abrams są spięte niewidzialną, elektroniczną nicią w jeden precyzyjny system. Czegoś takiego u nas jeszcze nie było. Całość jest zintegrowana z systemem naszych sojuszników, działają jak całość - mówił w Polskim Radiu 24 blogger znany pod pseudonimem "Wczoraj żołnierz dziś tata".
Audio
  • Apache, Abrams i F-35 dla polskiej armii. Ekspert: puzzle, które złożą się na na obraz pola walki (Temat dnia/Gość PR24)
Śmigłowce Apache, samoloty F-35 i czołgi Abrams połączone są we wspomagany przez sztuczną inteligencję system kierowania walką w czasie rzeczywistym
Śmigłowce Apache, samoloty F-35 i czołgi Abrams połączone są we wspomagany przez sztuczną inteligencję system kierowania walką w czasie rzeczywistymFoto: PAP/CTK Photo/Lubos Pavlicek

Polska wystosowała ostatnio zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache w najnowszej wersji Guardian na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Pierwsze śmigłowce Apache mają trafić do 18 Dywizji Zmechanizowanej, gdzie będą również rozlokowane czołgi Abrams. Wcześniej MON zdecydował o zakupie samolotów wielozadaniowych F-35. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zakupy dla polskiej armii w USA są imponujące. - Jednak skala nie jest porażająca. To są zakupy na miarę dużego kraju, który znajduje się trudnym położeniu geostrategicznym. Być może istnieją konkretne przesłanki, aby te zakupy, w takiej skali, miały miejsce już teraz. Nikt nie wydaje miliardów na zabawę - powiedział blogger znany pod pseudonimem "Wczoraj żołnierz dziś tata". 

Dodał, że czołgi Abrams w najnowszej generacji nie mają sobie równych na świecie. - Razem ze śmigłowcami Apache i samolotami wielozadaniowymi F-35 są połączone w jeden precyzyjny, wspomagany przez sztuczną inteligencję system kierowania walką w czasie rzeczywistym. Kupujemy poszczególne elementy, puzzle, które złożą się na obraz pola walki. Samoloty F-35, śmigłowce Apache w najnowszej wersji i czołgi Abrams są spięte niewidzialną, elektroniczną nicią w jeden precyzyjny system. Czegoś takiego u nas jeszcze nie było. Całość jest zintegrowana z systemem naszych sojuszników, działają jak całość - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983, a od tego czas śmigłowce są nieustannie rozwijane. Wykorzystywane bojowo były m.in. podczas operacji "Just Cause" w Panamie - był to ich chrzest bojowy, a także podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., gdzie zniszczyły dużą część irackich sił pancernych. Poza USA śmigłowce Apache są wykorzystywane m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską, Koreę Południową, Japonię czy Tajwan.

Posłuchaj
14:02 PR24 2022_09_27-10-09-14.mp3 Apache, Abrams i F-35 dla polskiej armii. Ekspert: puzzle, które złożą się na obraz pola walki (Temat dnia/Gość PR24)

 

Wersja AH-64E Guardian do służby weszła w 2011 roku. W porównaniu do starszych modeli ma wzmocnione silniki, jest także wyposażona w system JTIDS zarządzający wymianą informacji na polu walki; ma ulepszone zdolności komunikacyjne - w tym na przykład zdolność do kontrolowania bezzałogowych dronów.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: blogger "Wczoraj żołnierz dziś tata"

Data emisji: 27.09.2022

Godzina: 10.09

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także