more_horiz

Wyciek gazu z Nord Stream. Kacewicz: możliwa rosyjska dywersja i szantaż

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 14:30
 - Rosja zaczyna używać opcji atomowej w dostawach gazu, zatrzymuje je, by zmusić Europę do uległości w sprawach Ukrainy, obiecując powrót do biznesu na wcześniejszych zasadach, kiedy wojna zakończy się na rosyjskich warunkach - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kacewicz z Biełsat TV. 
Kacewicz: rosyjską dywersja jest hipotezą, choć bardzo prawdopodobną
Kacewicz: rosyjską dywersja jest hipotezą, choć bardzo prawdopodobnąFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Szwedzka Administracja Morska poinformowała o wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu. Wcześniej duńskie władze informowały o nieszczelności w Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu, zamykając akwen dla żeglugi. Obszar ten to duńska wyłączna strefa ekonomiczna. Duński Urząd Energii poinformował, że "wyciek wpłynie lokalnie na środowisko Bornholmu, a także będzie mieć negatywny wpływ na klimat w związku z przedostaniem się do atmosfery metanu". 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że na razie brakuje dowodów na to, co mogło się stać. - Rosyjska dywersja jest hipotezą, choć bardzo prawdopodobną. Jeśli się jej trzymamy, to celem było niewątpliwie przygotowanie się do szantażu energetycznego na jesień i zimę. To już zaczyna się dziać. To jeden z elementów presji, które Rosja będzie wywierała na Europę w celu akceptacji sytuacji, którą nastąpi po tzw. plebiscytach na terenach okupowanych Ukrainy - powiedział Michał Kacewicz.

Czytaj także:

Jego zdaniem chodzi o to, aby zmusić Europę do akceptacji stanu rzeczy. - Na tym polega rosyjski plan na chwilowe przymrożenie wojny, aby przygotować się do dalszej ekspansji na Ukrainę. Rosja zaczyna używać opcji atomowej w dostawach gazu, zatrzymuje je, by zmusić Europę do uległości w sprawach Ukrainy, obiecując powrót do biznesu na wcześniejszych zasadach, kiedy wojna zakończy się na rosyjskich warunkach - dodał. 

Posłuchaj
22:20 PR24 2022_09_27-13-34-30.mp3 Michał Kacewicz gościem Antoniego Trzmiela (Temat dnia/Gość PR24)

 

Przesył gazociągiem Nord Stream 1 został wstrzymany przez Rosję, ale znajduje się w nim gaz. Gazociąg Nord Stream 2 nie został oficjalnie oddany do użytku, ale jest wypełniony gazem w związku z próbami ciśnieniowymi. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: Michał Kacewicz (dziennikarz, Biełsat TV)

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 13.33

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także