more_horiz

"Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska". Szoszyn: wyprowadziła białoruskie kobiety z cienia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 12:22
- To niewyobrażalna historia. Jakby w pewnym momencie historii Danuta Wałęsa przejęła pałeczkę po mężu i została tą osobą, którą stał się jej mąż. Nikomu nieznana kobieta stawiła się przed białoruską komisją wyborczą. Nawet przedstawiciele demokratycznej opozycji na Białorusi nie dawali jej szans. Uważa się, że największym błędem Łukaszenki było zlekceważenie tej kobiety - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn, autor książki "Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska".
Szoszyn: największym błędem Łukaszenki było zlekceważenie tej kobiety
Szoszyn: największym błędem Łukaszenki było zlekceważenie tej kobietyFoto: Michał Kość/Forum

"Lodołamaczka" to pierwsza książka o liderce białoruskiej opozycji. Na jej kartach Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", kreśli portret Swiatłany Cichanouskiej - zwyczajnej dziewczyny z Mikaszewicz na południowych krańcach Białorusi, która zaryzykowała wszystko, co było dla niej najcenniejsze i rzuciła wyzwanie dyktaturze Łukaszenki. - Po kilku przeprowadzonych z nią wywiadach stwierdziłem, że rozmawiamy o tym samym, o dyktaturze, więźniach politycznych na Białorusi. Nie potrafiłem jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim człowiekiem jest Cichanouska. Tymczasem to dziewczyna z białoruskiej prowincji, żona i matka, która przez lata trzymała się z dala od białoruskiej dyktatury, znanej z lekceważącego stosunku do kobiet. Cichanouska wyprowadziła je z cienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn.

- To niewyobrażalna historia. Jakby w pewnym momencie historii Danuta Wałęsa przejęła pałeczkę po mężu i została tą osobą, którą stał się jej mąż. Nikomu nieznana kobieta stawiła się przed białoruską komisją wyborczą. Nawet przedstawiciele demokratycznej opozycji na Białorusi nie dawali jej szans. Uważa się, że największym błędem Łukaszenki było zlekceważenie tej kobiety - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że próbował zrozumieć, w jakim stanie znajduje się kobieta wyrzucona ze swojego kraju, której męża skazano na 18 lat łagru. - Nie wszystko można było napisać, nie z każdym porozmawiać. Jako dziennikarz chciałem się spotkać z jej rodzicami. Nie było to możliwe, bo na Białorusi można dziś milczeć lub siedzieć w więzieniu. Dotarłem do ludzi z jej rodzinnej miejscowości. Te rozmowy nie były łatwe, ludzie ważyli każde słowo - tłumaczył autor książki.

Posłuchaj
21:46 PR24 2022_09_28-11-08-08.mp3 Rusłan Szuszyn gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Cichanouska jest dzisiaj przyjmowana na Zachodzie jako przywódczyni Białorusi na uchodźstwie. Szoszyn w swojej książce podsumowuje też wydarzenia ostatnich dekad na Białorusi i przybliża specyfikę białoruskiego społeczeństwa. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: Rusłan Szoszyn ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 28.09.2022

Godzina: 11.06

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także