Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Marcin Czaplicki: to dzięki radiu Warszawa zaczęła się bronić
- W czasie kampanii wrześniowej radio było najlepszym nośnikiem informacji, gazety niemal przestały wychodzić. W tym komiksie przedstawiamy także grafiki ówczesnych gazet i postacie, które uczestniczyły w kampanii wrześniowej i obronie Warszawy - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Czaplicki, jeden z rysowników komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939".
2022-09-29, 15:55
"Lato 1939 roku. Groźba wojny jest coraz bliższa. Na początku września pracownicy Polskiego Radia muszą podjąć decyzję - ewakuacja czy dalsze nadawanie pomimo grożącego niebezpieczeństwa. Ci, którzy zostali, jednoczą siły pod kierownictwem Edmunda Rudnickiego i trwają na swoich posterunkach. Gdy stolica kapituluje, z Rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie przy Zielnej 25 trzech mężczyzn potajemnie wynosi depozyt z bezcennymi płytami nagranymi we wrześniu 1939 roku".
Co było dalej? Kto i gdzie ukrył metalofony? Czy zostały odnalezione? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy w wyjątkowym komiksie zatytułowanym "Polskie Radio - wrzesień 1939", który będzie miał premierę 30 września.
Marcin Czaplicki mówił o roli Polskiego Radia w pierwszych dniach wojny. - Pracownicy Polskiego Radia zachowali po kampanii wrześniowej płyty, na których nagrywano informacje wygłaszane wówczas w Polskim Radiu, przez Wacława Lipińskiego i prezydenta Stefana Starzyńskiego. Niemcy wywieźli większość archiwów Polskiego Radia pod koniec września - do tej pory nie wiadomo, co się z nimi stało - natomiast trzy pudła z płytami nagranymi informacjami o nalotach i obronie Warszawy zostały zachowane - przypominał.
- To dzięki radiu Warszawa zaczęła walczyć, bronić się. To dzięki temu Polacy wiedzieli, że Polska nadal walczy. Te informacje przechodziły także na Zachód - mówił Marcin Czaplicki.
REKLAMA
Posłuchaj
Wydawcami komiksu są Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
Na początku maja Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych nagrań z września 1939 roku. Kierownik radiowego studia emisyjnego Mirosław Panufnik - brat słynnego kompozytora Andrzeja Panufnika - we wrześniu 1939 r. wyniósł z rozgłośni czarny neseser z płytami, na których były nagrane przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
Nagrania z budynku radia wynosili także jego pracownicy - Eugeniusz Domachowski i ppłk Wacław Lipiński. To kolekcja 93 płyt odnalezionych w 1979 roku. W ubiegłym roku zostały one wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Są to pierwsze w historii materiały dźwiękowe, które trafiły na tę prestiżową listę. Nagrania zostały wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego albumu.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Maciej Czaplicki
Data emisji: 29.09.2022
REKLAMA
Godzina: 15.07
PR24/ka/kor
Polecane
REKLAMA