Dystrybucja węgla z pomocą samorządów. Waldemar Buda: nie jest ważny interes polityczny, ale pomoc w czasie kryzysu
- Interes jest jeden, to los obywateli, jeśli ktoś do tego tak podejdzie, to nie będzie to sprawa polityczna, ale kwestia załagodzenia skutków wojny - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, komentując dyskusje wokół projektu włączenia samorządów w proces dystrybucji węgla.
2022-10-07, 14:55
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd oczekuje od samorządów pełnej współpracy przy docieraniu do obywateli ze wsparciem, związanym z wysokimi cenami prądu i problemami z dostępnością nośników energii. Spółki komunalne będą mogły kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem niż inni pośrednicy. Niektórzy przedstawiciele opozycji krytykują ten projekt, zwracając uwagę m.in. na niedostępność surowca.
Waldemar Buda powiedział, że przedstawiciele samorządów byli zainteresowani wsparciem rządu w tej sprawie. - Zanim zaproponowaliśmy ten plan dystrybucji węgla, mnóstwo przedstawicieli samorządów dzwoniło m.in. do ministerstw z pytaniami, co zrobić w sytuacji braku tego surowca. To też był sygnał do tego, by samorządy, które nie chcą zostawić mieszkańców samym sobie, miały odpowiednie instrumenty do pomocy. Niech do programu wejdą tylko samorządy, które sobie tego życzą, dla których los mieszkańców jest ważny, zobaczymy, jak będą wyglądały w kontekście tych, którzy tego nie zrobią, z pewnością to będzie docenione - zauważył.
- W dystrybucji węgla nie chodzi o interes polityczny, tylko o to, by Polacy byli zabezpieczeni w czasie kryzysu energetycznego, którego nikt się nie spodziewał. Każdy, kto rozsądnie myśli, powinien ten program wspierać - dodał i zaznaczył, że wprowadzanie m.in. przez opozycję informacji, że zabraknie węgla, prądu czy gazu, powoduje, że te paliwa są droższe. - Opozycja pełni tu rolę stymulowania nastrojów zbieżnych z oczekiwaniami po stronie rosyjskiej, sieje panikę - komentował.
Posłuchaj
Minister odniósł się również do projektu uregulowania taryf na prąd dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. - Regulacją cen energii będą objęte praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa. Wprowadzamy bardzo rozsądną taryfę dla wszystkich, bez wymuszania na nich wysokich cen, to rewelacyjna sytuacja dla biznesu. Jeśli sprawdzi się informacja co do cen, premier ogłosi to w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie będziemy mieli prąd na bardzo niskim poziomie cen, jednym z niższych w Europie.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki zapowiedział także, że będzie specjalna taryfa energetyczna dla samorządów, przez co wzrosty cen prądu nie będą tak drastyczne. "Po naszych zmianach, dopłatach z budżetu państwa i innych źródeł ta cena będzie niewiele wyższa, niż była w drugim kwartale" - zapewnił. Szef rządu mówił też o specjalnej taryfie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szczegóły mają zostać zaprezentowane w przyszłym tygodniu.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Waldemar Buda
Data emisji: 7.10.2022
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
PR24/ka/kor/koz
REKLAMA